Türk çocuklarında solunum fonksiyon testlerinin normal değerleri ve bunların antropometrik ölçümler ve çevresel faktörlerle ilişkisi
  1. Tez No: 49335
  2. Yazar: M. ÖZLEM HERGÜNER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEVAL GÜNEŞER KENDİRLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Bu çalışma, Türk çocuklarında solunum fonksiyon testlerinin normal değerlerini belirlemek ve bunların antropometrik ölçümler ve çevresel etkilerle ilişkisini saptamak, hem de PEFR ölçümü amacıyla kullanılan çeşitli PFM'lerin karşılaştırmasını yapmak amacıyla, 1359 sağlıklı çocukta yapıldı. Çocukların en küçüğü 6, en büyüğü 17 yaşında olup, yaş ortalaması 11.67+3.36 yıl idi, bunların 727'si erkek, 632'si kızdı. Çocuklara geçirdikleri hastalıklar, soy geçmişleri, ev koşulları ve çevresel faktörlerini sorgulayan birer anket verildi. Sigara içmeyen, öncesinde bir kardiyopulmoner hastalığı olmayan, ailesinde allerjik hastalık olmayan sağlıklı çocuklar çalışmaya alındı. Çocukların yaş, cins, boy, kilo, göğüs çevresi, kulaç uzunluğu ve derialtı kalınlığı ölçüldü. Bir spirometre ile VC, FVC, FEVİ, FEF25-75 ve üç tip peakflowmetre ile PEFR ölçümleri yapıldı. Solunum fonksiyon testleri erkek ve kızlarda yaşa ve boya göre lineer bir artış gösterdi. Erkek çocuklarında tüm solunum fonksiyon testleri, kızlara göre belirgin olarak yüksek saptandı. Bu fark ergenlik döneminde daha belirgin bulundu (p0.05). PEFR ölçümü amacıyla kullanılan üç tip PFM birbirleriyle korele olarak bulundu. 58
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was performed on 1359 healthy children to find out the normal values of respiratory function tests (RFTs) and for finding of their connection with anthropometric measures and environmental factors. In addition to these, comparison of various PFM were done which are used in measuring PEFR. There were 727 boys and 632 girls in this study. The youngest of children was 6 years old and the oldest was 17, the mean value was 1 1.67+3.36 years. Questionnaires were given to be able to determine to children their house quality, family conditions, their previous diseases and other environments. Only healthy children with no family history of allerjic diseases in the first degree relatives and who have not any previous atopic or cardiopulmoner diseases and non-smokers were included in this study. The height, weight, chest circumference, arm span and skinfold thickness of children were measured. Also VC, FVC, FEV1, FEF25-75 values were measured with a spirometer, PEFR were determined with three type of PFM. Respiratory function tests were increased lineerly at boys and girls. All RFTs were significantly higher at boys than girls. Sex difference was significantly higher at puberty (p0.05). The three PFM that we used for measuring PEFR were closely correlated. 60