Omurilik yaralanmalı hastalarda idrar yolu enfeksiyonları ve yüksek dirençli mikroorganizmaların prevalansı
Urinary tract infections and the prevalance of highly resistant microorganisms in patients with spinal cord injury
  1. Tez No: 493365
  2. Yazar: ZEMZEM TUBA BİÇER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. KONÇUY SİVRİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada nörojenik mesanesi olan omurilik yaralanmalı (OY) hastalarda rehabilitasyon sürecinde gelişen idrar yolu enfeksiyonu (İYE) sıklığı, yüksek dirençli mikroorganizmaların prevalansı ve ilişkili olabilecek risk faktörlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Kliniğinde yatarak tedavi gören 145 OY'li hastanın dosyaları geriye dönük taranarak hastaların demografik ve klinik özellikleri ile hastaların idrar kültürlerinde üreyen mikroorganizmalar, antibiyotik dirençleri, İYE'nin semptomatik üriner sistem enfeksiyonu (SÜSE) veya asemptomatik bakteriüri (ASB) oluşu, üreme sırasındaki mesane boşaltım metodu hasta tarama formuna kaydedildi. İncelenen 145 hastada toplam 412 idrar kültür sonucu değerlendirildi. Üreme saptanan 369 kültürün %59,6'sı ASB iken, %40,4'ı SÜSE olarak saptandı. ASB ve SÜSE olan hastalarda en çok üreyen mikroorganizma Escherichia coli idi. ASB ve SÜSE'de en çok oral antibiyotiklere karşı direnç saptandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the prevalence of urinary tract infections (UTI), multi-drug resistant (MDR) microorganisms and potential associated risk factors in neurogenic bladder patients with spinal cord injury. Hospital files of 145 spinal cord injury patients who were followed up in the in-patient rehabilitation ward of Department of Physical Medicine and Rehabilitation, Uludag University School of Medicine were evaluated retrospectively. Demographic and clinical characteristics, urine culture results, antibiotic resistance patterns, presence of symptoms as well as bladder emptying methods during urinary infection were recorded. A total of 412 urine culture results were evaluated in 145 patients. Out of 369 positive cultures, 59.6% were noted as asymptomatic bacteriuria (ASB), and 40.4% as symptomatic urinary tract infection (SUI). Escherichia coli was found to be the most frequent pathogen in positive cultures. Antibiotic resistance was found to be more common for oral antibiotics for ASB and SUIs.