Bağlanma tarzları ve internet bağımlılığının evlilik uyumuna etkisi
Attachment styles and impacts of internet addiction to the marital adjustment
- Tez No: 493548
- Danışmanlar: DOÇ. GÜL ÜNSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Amaç: Araştırma, evlilik uyumunun sosyodemografik özellikler, bağlanma tarzları ve internet bağımlılığı açısından incelenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapıldı. Yöntem: Çalışma bir Aile Sağlığı Merkezinde 1528 birey ile yapıldı. Veriler, Kişisel Bilgi Formu,Young İnternet Bağımlılık Testi, Evlilik Uyum Ölçeği,Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri ile toplandı ve SPSS 23.0 Software programında tanımlayıcı istatistiksel analizler, ''Mann Whitney U testi'',''Kruskal Wallis testi'',''Ki-Kare testi“,''Lineer Regresyon analizi''ve ”Pearson korelasyon analizi" ile değerlendirildi. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 36,76'dır. Katılımcıların 1456 (%95,3) 'sı normal bir internet kullanıcısıyken, 72 (%4,7)'si problemli internet kullanıcısıdır. Evlilik uyum ölçeği gruplamasında katılımcıların 762 (%49,9)'si uyumsuz, 766 (%50,1) 'sı uyumludur.
Özet (Çeviri)
Aims: This research was conducted as a descriptive study of marital adjustment in terms of sociodemographic characteristics, attachment styles and internet addiction. Method: The study was conducted at a Family Health Center with 1528 individuals. Young Internet Addiction Test, Marriage Compliance Questionnaire, Experiences in Close Relationship Inventory. The data were analyzed by descriptive statistical analyzes in the SPSS 23.0 Software program, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis test, Chi-square test, Linear regression analysis and Pearson correlation analysis. Results: The average age of participants is 36.76. In the Internet dependency scale group, 1456 (95.3%) were normal internet users while 72 (4.7%) were problem internet users. 762 (49.9%) of the participants were incompatible with 766 50.1%) are compatible.