Lazer kesim tezgâhları için görüntü işleme tabanlı kontrol ve güvenlik sistemi
Image processing based control and security system for laser cutting workbench
  1. Tez No: 493561
  2. Yazar: YUSUF TAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURETTİN ÜSTKOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Lazer teknolojisi son yıllarda gelişim göstererek endüstri, askeri, tıp ve haberleşme gibi birçok alanda kullanılmaya başlanmıştır. Lazer teknolojisi endüstri alanında kesme, delme, kaynak vb. işlemler için kullanılmaktadır. Günümüzde endüstri alanında lazerle kesimde en çok karbondioksit ve fiber lazerler kullanılmaktadır. Lazer kesim tezgâhları, hızlı ve malzemeye temas etmeden yüksek hassasiyette çalışabilen ve özellikle kalın malzemelerin kesiminde oldukça yüksek başarı sağlayan makinelerdir. Lazer kesim tezgâhlarının başarısı kesim için gerekli olan parametrelerin doğru bir şekilde ayarlanmasına bağlıdır. Parametrelerin yanlış ayarlanması lazer kesim tezgâhına zarar vermektedir. Lazer kesimde en önemli parametrelerden birisi de kesime geçilmeden önce doğru bir şekilde ayarlanması gereken delme parametresidir. Aksi takdirde lazer kesim tezgâhının kullanım ömrü azalmaktadır. Bu çalışmada lazer kesim tezgâhlarında delme parametresinin en önemli kısmı olan delme zamanı görüntü işleme teknikleri kullanılarak otomatik olarak hesaplanmakta ve sisteme kayıt edilmektedir. Bu sistem sayesinde delme sonrası boşta kalan lazer ışığının olumsuz etkileri yok denecek kadar aza indirgenmiştir. Ayrıca lazer tezgâhının güvenliğini sağlamak amacı ile uzaktan bağlantı ile de takip edilebilen yüz tanıma sistemi geliştirilmiş ve kullanıcının hizmetine sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Laser technology has highly advanced in recent years and is being used in many fields such as industry, military, medicine and communication. Laser technology is used for cutting, piercing and welding in the metal sector. Nowadays carbon dioxide and fiber laser are commonly used in the industrial sector. Laser cutting workbench are machines that can work with high precision without touching the material and achieve particularly high success in cutting thick materials. The success of laser cutting workbench depends on the correct setting of the parameters for cutting. Incorrect parameters damage the laser cutting workbench. One of the most important parameters in laser cutting is the piercing parameter which must be set correctly before starting the cutting process otherwise it affects the life time of the laser cutting workbench. In this study, piercing time, which is the most important part of piercing parameters in laser cutting workbench is automatically calculated and recorded to the system using image processing techniques. With this system the laser beam is immediately turned off once the piercing has finished so that it does not damages the workbench. In addition, a face recognition system, which can be monitored by remote connection with the aim of ensuring the safety of the laser counter, has been developed and presented to the service of the end user.