Secure network infrastructure enhancement in communications systems
İletişim sistemlerinde güvenli ağ araç sisteminin geliştirilmesi
  1. Tez No: 493597
  2. Yazar: SENAN LUAY AL-ANI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZKAN UFUK NALBANTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çağda güvenli ağ ilaveli şekilde önem kazanmıştır; ağlar, iletişim veya veri göndermek veya almak için kullanılmaktadır. Günümüzde ağdaki dinleyiciler ağa saldırıp, ele geçirerek gerekli tüm bilgileri çalmaktadırlar. LAN, bir bilgisayar ağının yerel olarak kullanımına ait bir terimdir. Geniş veri yelpazesinde mevcut bir durumdaki LAN'da sistematik olarak kullanılan yayın TX'leri (gönderileri) üzerinde merkezlenmiş herhangi bir iki ağ düğümünün ortasına aktarılabilen iletişimle bağlantılı veri paketleri (?cümle yarım kalmış). Bunlar sadece bu iki ağ düğümünde bulunan bir ağ kartı üzerinden alınmazlar fakat aynı Eternet üzerindeki herhangi bir ağ kartı ile de alınabilirler. Buna göre, bir bilgisayar korsanı, Ethernet üzerindeki herhangi bir düğüme eriştiklerinde tüm paketleri izleyebilir, paketleri açabilir ve kritik bilgileri ele geçirebilir. Bu düzenler, Ethernet'teki güvenlik zorluklarını ve potansiyellerini ortaya koyar. Ayrıca, bir ağın iletişim kurması, yani verilerin güvenli bir şekilde gönderilmesi veya alınması için gereken temel ihtiyacı inceledik. Dolayısıyla, güvenli bir şekilde iletişim kurma ve verileri güvenli bir şekilde gönderme ve alma için çözüm, güvenli anahtarlama altyapısı hazırlamaktır. Ana bilgisayar ve kullanıcının, paketin doğru şekilde gönderilmesinin ve alınmasının bir ağı daha güvenli yapacağını onayladığı merkezi anahtarlar mimarisini kullanarak saldırgan veya bilgisayar korsanı tarafından tehlikeye atılma ihtimali her zaman bulunmaktadır. Projenin amacı, bilgi güvenliği sorununu azaltmak için güvenli anahtarlama altyapısının önemini bulmaktır. Halen birçok şifreleme ve LAN güvenlik tekniği faaliyet gösteriyor ancak tüm altyapıyı değiştirmenin önemini göz önünde bulundurmak yerine, tek tek sonuçlarI dikkate aldıklarından tehditleri daha geniş kapsamlı bir şekilde azaltmak konusunda çok da yararlı değiller. Böylece, güvenli anahtarlama altyapısı bu amaca yardımcı olacaktır. Bu modelin uygunluğu açısından araştırma ve açıklayıcı araştırma ilkeleri kullanılmaktadır
Özet (Çeviri)
In this era secure network gets extra importance; networks are used for communication or for sending or receiving data and information nowadays eavesdropper attacks on the network and hack the network and steal all required information. LAN denotes to the local area handling of a computer NW. In broad-spectrum, data packets connected to communication which could be transferred amid any two NW nodes centred on broadcast TXs that has been systematically used in LAN at existing situation. Not merely it could be received through a NW card in those two network nodes, nonetheless they might also be received by a network card in any other network node on the same Ethernet. Accordingly, a hacker should be able to track, unpack entire packets and give-away critical information on Ethernet when they access any node on the Ethernet. Such deceits security extortions and potentials in Ethernet. Also, we looked at the basic requirement of a network which is to communicate or sends or receives data securely. So the solution towards communicating securely and to send and receive data securely is making secure switching infrastructure. There is always a chance of the network to be compromised by the attacker or the hacker by using the centralized architecture of switches so that the host and the user will authenticate that the packet is sent and received correctly make a network more secure. The objective of the project is based on finding the significance of the secure switching Infrastructure for reducing the problem of information security to the higher extent. Currently, many cryptography and LAN security techniques are operating but they are not much helpful in reducing the threats to the higher extent because they are taking care of the individual ends rather than considering the importance of changing the whole infrastructure. Thus, secure switching infrastructure will be going to help this cause. The exploratory and the explanatory research principles are being used for regarding the appropriateness of this model.