Selçuklular döneminde Hemedân (Kuruluşundan 1194'e kadar)
Hamadan in the peri̇od of Seljuks (From foundation to 1194)
  1. Tez No: 493990
  2. Yazar: HASANCAN MERAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Sadece İran'ın değil, dünyanın da en eski şehirlerinden biri olan Hemedân, XI. yüzyılda Tuğrul ve Çağrı Beyler önderliğinde Horâsân'da kurulan Büyük Selçuklu Devleti'nin devamı niteliğindeki Irak Selçuklularının son başkentidir. Şehir, tarıma elverişli bir iklime sahip olması ve tarihi ticaret yolları üzerinde bulunması dolayısıyla Selçuklular'dan önce de birçok devlet için önemli bir yerleşim merkezi olmuştur.“Selçuklular Döneminde Hemedân”adlı yüksek lisans tezimizde, şehrin Selçuklu hâkimiyeti altına girmeden önceki tarihi hakkında bilgi verilerek şehrin tarihi önemi ortaya çıkarılmıştır. Daha sonra şehrin, Büyük Selçuklular ve Irak Selçukluları dönemindeki tarihi, ayrıntılı olarak işlenmiştir. Şehrin sadece siyâsî tarihi değil, aynı zamanda askerî, iktisadî, ilmî, mîmârî ve sosyal yapısı da araştırılarak şehrin tarihine ışık tutulmaya çalışılmıştır. Çalışmamızda, imkânlar dahilinde ana kaynaklar ve şehrin tarihini ilgilendiren eserlerden istifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hamadan, one of the oldest cities in not only Iran but also the world, was the last capital of the Iraqi Seljuks, the continuation of the Great Seljuk State established in Horasan under the leadership of Tuğrul Bey and Cagri Bey in the 11th century. Due to its location on historic trade routes and the convenient cultivation of agriculture, Hamadan city has been an important centre of population for many states before the Seljuks, too. In the our graduate dissertation named ''Hamadan in the period of Seljuks'', the history of the city is revealed by giving information about the history before the city was under Seljuk rule. Later, the history of the city during the Great Seljuks and Iraqi Seljuks rules is studied in detail. Not only the political history of the city, but also the military, economic, scientific, social and social structures of the city was sought to shed light on the history. In our work, we benefit from primary sources and other various works which are related to the history of the city.