Postmenopozal osteoporozda siklik etidronat tedavi etkinliğinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 49412
  2. Yazar: ÇİĞDEM ERTÜRK (KALPAKLI)
  3. Danışmanlar: DR. Z. REZAN YORGANCIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Physical Medicine and Rehabilitation, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Bu çalışma postmenopozal osteoporozlu hastalarda siklik etidronat tedavisinin etkinliğini değerlendirmek amacı ile yapılmıştır. Bu amaçla klinik, laboratuvar ve kemik mineral yoğunluğu ölçümü ile postmenopozal osteoporoz tanısı koyulan 60 olgu, eşit olarak rastgele 20'şerlik üç alt gruba ayrıldı. Bir yıl süreyle birinci gruba 2 hafta oral etidronatı (400 mg/gün) takiben 12 hafta boyunca oral kalsiyum (500 mg/gün) ve vitamin D(400 IU/gün) verildi. İkinci gruba sadece oral etidronat tedavisi, üçüncü gruba ise oral kalsiyum ve D vitamini verildi. Tedavi süresince düzensiz ilaç kullanımı, ilaca bağlı yan etki ve %10'luk kilo artışı veya azalması görülen vakalar çalışma dışı bırakıldı. Bir yıl sonunda 45 hasta değerlendirmeye alındı. Her üç tedavi grubundaki olgularda, tedavi öncesi ve sonrası spinal KMY, serum alkalen fosfataz (ALP), kalsiyum (Ca), fosfor (P), kreatinin (Kr) ve idrar Ca/Kr oranlan ölçüldü ve istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Tedavi öncesi ve tedavi sonrası her üç gruba ait serum ALP, Ca, P ve idrarda Ca/Kreatinin oranındaki değişimler istatistiksel olarak anlamlı değildi (p>0.05). Tedavi öncesi ve sonrası KMY karşılaştırıldığında, etidronat kullanan 1. ve 2. gruptaki hastalarda, tedavi öncesi değerlere göre istatistiksel olarak anlamlı bir artış tesbit edildi (sırasıyla, p0.05). Sonuç olarak, postmenopozal osteoporozda etidronat tedavisi etkilidir, ancak kalsiyum ve D vitamini ile birlikte kullanıldığında bu etkinlik daha da artmaktadır. 39
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was performed to evaluate the efficacy of intermittant cyclic etidronat treatment in postmenapousal osteoporotic patients. For this purpose, we studied 60 patients with postmenopausal osteoporosis whose diagnosis were established by clinic, laboratory and bone densitometrical measurements. We randomized the patients into three groups. The patients in the first group were given oral etidronat (400mg/day) for two weeks, followed by oral Ca (500mg/day) and vit D (400 IU/day) for 12 weeks. The second group was given only oral etidronat and the third group was given oral Ca and vit D. We excluded 1 5 patients from the study because of side effects, taking the pills irregularly or who had a weight gain or loss by % 10 of the baseline during therapy. Fourty-five patients were taken into account after twelve months. Vertebral mineral density, serum ALP, Ca, P and Cr, and urinary Ca/Cr ratio were measured before and after the treatment and compared statistically for all of the patients in all groups. The changes in the serum ALP, Ca, P and urinary Ca/Kr ratio values before and after the treatment in all three groups were not statistically significant. We found that, in the first and second group who were given etidronat, the bone mineral densities increased significantly. But, in the first group who took Ca and vit D combined with etidronat, the increament was statistically more sensible. In the third group who took only Ca and vit D, there was no increament. As a result, in postmenopausal osteoporosis, etidronat treatment is effective, especially when combined with Ca and vit D. 40