Evli bireylerin evlilik uyum, yaşam memnuniyeti ve yaşam bağlılıkları arasındaki yordayıcı ilişkiler
Predictive relationships between marital adjustment,life satisfaction and life loyalty of married individuals
  1. Tez No: 494165
  2. Yazar: EMİNE SAKARYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT DİLMAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırmanın amacı, evli bireylerin evlilik uyumları, yaşam memnuniyeti ve yaşam bağlılığı arasındaki yordayıcı ilişkilerin incelenmesidir. İlişkisel tarama modeline uygun olarak düzenlenen araştırmada, evli bireylerin evlilik uyumları ile yaşam memnuniyeti ve yaşam bağlılıkları arasında ilişki var mıdır sorusuna cevap aranmıştır. Çalışma grubu İstanbul ilinde yaşayan 511 evli bireyden oluşmaktadır. Araştırmaya katılan evli bireylerin sosyo-demografik özelliklerine ve evlilik yaşamlarına ait bilgileri elde etmek amacıyla“Kişisel Bilgi Formu”; algıladıkları evlilik uyumunu ölçmek amacıyla“Evlilikte Uyum Ölçeği”, kendi yaşamları ile ilgili memnuniyet algılarını ölçmek amacıyla“Yaşam Memnuniyeti Ölçeği”ve yaşamlarına olan bağlılık duygularını ölçmek amacıyla da“Yaşam Bağlılığı Ölçeği”uygulanmıştır. Verilerin toplanması aşamasından sonra, elde edilen verilerle ilgili istatistiksel analizler yapılmıştır. Araştırmada, evli bireylerin evlilik uyumları, yaşam memnuniyeti ve yaşama bağlılıkları arasındaki ilişkilerin belirlenmesi ve bu değişkenler aralarındaki ilişkilerin yapısal eşitlik modeli ile sınanması amacıyla yapısal eşitlik modellemesi analizi yapılmıştır. Yapısal eşitlik modellemesi analizi AMOS 19 Programı ile gerçekleştirilmiştir. Ayrıca toplanan verilerin yüzde ve frekans hesapları SPSS 18 paket programı ile gerçekleştirilmiştir. Analizler sonucunda elde edilen bulgular, evli bireylerin evlilik uyumları artmasıyla ile yaşam memnuniyetinde artış olacağını ortaya koymaktadır. Yine aynı araştırmada bulgular, evli bireylerin evlilik uyumlarının artmasıyla ile yaşam bağlılıklarının da artma olacağını ortaya koymaktadır. Son olarak bu araştırmada evli bireylerin, yaşam memnuniyeti ile yaşam bağlılıkları arasındaki yordayıcı ilişkiler incelendiğinde, pozitif yönlü doğrusal bir ilişki olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the researcher is to examinate the predictor relationships between marital adjustment, life satisfaction and life dependence of married individuals. By the research that is put in order according to relational screening model, the researcher aims to figure out if there is a relationship between marital adjustment, life satisfaction and life dependence of married individuals, or not. The study group consists of 511 married individuals who live in Istanbul. The attendees are asked to fill“Self-description Form”to have sociodemographic attributes and information about married life of couples;“Marital Adjustment Scale”is applied to measure the perception of the couples on martial adjustment;“Contentment With Life Scale”is applied to measure the perception of the couples on pleasure with their own lifes;“The Life Engagement Test”is applied to measure their sense of dependence on their own life. After collecting data, statistical analyzes were performed on the hand-held data. By the search, structural equation modeling analysis was done to determine the relationships between marital adjustment, life satisfaction and life dependence of married individuals and to test the relationships between these variables by structural equation modeling. Structural equation modeling analysis is carried out with AMOS 19 program.Percentage and frequency calculations of collected data are also performed with the SPSS 18 packet program. Findings as a result of the analyzes reveal that married individuals will increase their life satisfaction with increasing marital adjustment. In the same research, findings also show that when the marital adjustment of married people increases their life dependence will increase. Finally, it is seen that married individuals have a positive linear relationship when the predictor relationships between life satisfaction and life loyalty are examined.