Glikozillenmiş tırnak proteinlerinin biyolojik varyasyon ve referans değişim değerlerinin belirlenmesi
Determination of biological variation and reference change values of glycated nail proteins
  1. Tez No: 494500
  2. Yazar: MEMNUNE AYDINHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT USTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Literatürde farklı çalışma grupları tarafından serum, plazma, idrar gibi vücut sıvılarında farklı analitlerin birey-içi ve bireyler-arası biyolojik varyasyon değerleri bildirilmiş olup, bu parametreler klinik tanı ve takipte kullanılan bir analite ait referans aralıklarının kullanımın yararlılığını ortaya koymada fayda sağlamaktadır. Yapılan çalışmalarda diyabetik hastalarda özellikle uzun dönem glisemik kontrolün izlenmesinde glikozillenmiş tırnak proteinlerinin kullanımına yönelik dikkate değer veriler bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı glikozillenmiş tırnak proteinlerinin birey -içi ve bireyler-arası biyolojik varyasyon değerlerini, bireysellik indeksini ve referans değişim değerlerini belirleyerek, glikozillenmiş tırnak proteinleri analiz test sonuçlarının değerlendirilmesine katkı sağlamaktır. Materyal ve Metot: Çalışmaya 18-45 yaş aralığında ve her iki cinsiyette herhangi bir hastalık hikâyesi olmayan 32 sağlıklı gönüllü (18 kadın ve 14 erkek) dâhil edildi. Çalışmaya dâhil olan gönüllülerden elde edilen tırnak ve kan numuneleri seçilen 6 aylık bir zaman diliminde 10 farklı zamanda alındı. Glikozillenmiş tırnak proteinleri ölçümü modifiye edilmiş spektrofotometrik nitro-blue tetrazolyum (nitro-blue tetrazolium-NBT) metoduna göre yapıldı. Bulgular: Glikozillenmiş tırnak proteinleri için birey-içi ve bireyler-arası biyolojik varyasyon değeri sırasıyla %17,59 ve %29,01 olarak belirlendi. Hesaplanan bireysellik indeksi değeri 0,606 olup; bir parametre için bireyin seri ölçümlerinde klinik açıdan anlamlı farklılığı gösteren referans değişim değeri glikozillenmiş tırnak proteinleri için %95 olasılık ile %55,1 olarak belirlendi. Sonuç: Glikozillenmiş tırnak proteinleri için elde edilen bu sonuçlar bireyselliğin yüksek olduğunu ve bu nedenle referans aralıklarının kullanımına oranla bireyin önceki sonuçlarına göre yapılan değerlendirmelerde değişimlerdeki anlamlılığın saptanmasının klinik olarak daha yararlı olacağını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: In the literature, the biological variation values of different analytes in the body fluids such as serum, plasma, and urine have been reported by different study groups. These parameters are useful in revealing the usefulness of the use of the reference intervals belonging to the clinical diagnosis and follow-up analysis. There are considerable data about the use of glycated nail proteins in especially long-term glycemic control monitoring in previous studies. The aim of this study was to contribute to the evaluation of glycated nail proteins analysis test results by determining the within-subject biological variation, between-subject biological variation, individuality index, and reference change values of glycated nail proteins. Materials and Methos: Thirty-two healthy volunteers in both genders (18 female and 14 male), aged 18-45 years and without any disease history, were included in the study. The nail and blood samples from the volunteers involved in the study were taken at 10 different times within a selected 6-monthly time period. The measurement of glycated nail proteins was performed according to the modified spectrophotometric nitro-blue tetrazolium (NBT) method. Results: The within-subject biological variation and between-subject biological variation of glycated nail proteins were 17.59% and 29.01%, respectively. The calculated individuality index value was 0.606; the reference change value showing a clinically significant difference in the individual's serial measurements for a parameter was 55.1% with 95% probability for glycated nail proteins. Conclusions: These results for glycated nail proteins show that the individuality is high and therefore it is clinically more useful to determine the significance of the changes in the assessments made according to the individual's previous results than the use of the reference intervals.