Farklı verici sahalardan alınan bağ dokusu greftinin immediyat implantasyonda peri-implanter dokular üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of different connective tissue donor sites on peri-implant tissues in immediate implantation
  1. Tez No: 494651
  2. Yazar: ŞİVE ERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TUNÇ İLGENLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
AMAÇ: İmmediyat implant uygulaması ile birlikte uygulanan farklı verici bölgelerden alınan bağ dokusu greftinin implant çevresi sert ve yumuşak dokuların boyutsal değişimine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. GEREÇ YÖNTEM: Çalışmamıza üst çene 2. premolarlar arası bölgede endodontik ve restoratif nedenlerle çekim endikasyonu konmuş dişe sahip 20 birey dahil edildi. 20 diş eşit sayıda olacak şekilde randomize olarak test ve kontrol gruplarına ayrıldı. Diş atravmatik olarak çekildikten sonra, flep kaldırılmadan implant yuvaları hazırlandı ve implantlar yerleştirildi. İmplant ile vestibül kemik arasında kalan boşluk alloplastik kemik grefti ile dolduruldu. Hastanın çekilen dişinin kuronu ya da kompozit materyal kullanılarak geçici kuron hazırlanıp vidalandı. İmplantların vestibül bölgesinde yarım kalınlıklı flep kaldırılarak kontrol grubunda damaktan alınan bağ dokusu grefti, test grubunda ise tüberden alınan bağ dokusu grefti yerleştirildi. Sert dokularda meydana gelen değişimin değerlendirilmesinde konik ışın hüzmeli bilgisayarlı tomografi (KIBT), yumuşak dokuda meydana gelen değişimlerin değerlendirilmesinde ise 1:1 oranında çekilmiş fotoğraflar ve klinik ölçümlerden yararlanıldı. Fotoğraflar başlangıç ve 6. ayda çekildi. KIBT görüntüleri, 1. hafta ve 6. aylarda alındı. Klinik ölçümler ise başlangıç ve 6. ayda yapıldı. Dişeti kalınlığındaki ölçümler stent kullanılarak dişeti kenarından itibaren apikal yönde 1'er mm aralıklarla 3 noktadan yapıldı. Bukkal kemikteki boyutsal değişimler implant platformundan apikal yönde 0, 2 ve 4. mm'de ölçümler yapılarak hesaplanırken, vertikal kemik seviyesi değişimleri ise implant platformu ile krestal kemik tepe noktası arasındaki dikey mesafe ölçülerek saptandı. Hastaların verici bölgelerindeki ağrı miktarı VAS skalalarıyla değerlendirildi. Grup içi ve gruplar arası değerlendirilmelerin yapılmasında parametrik testler kullanıldı. Veriler α = 0.05 anlamlılık düzeyinde istatistiksel olarak analiz edildi. BULGULAR: 20 adet implantla çalışma tamamlandı. Başlangıç ve 6. ay bukkal kemik kalınlıklarındaki değişim gruplar arasında anlamlı değildir (p>0.05). İmplantın krestal seviyesindeki değişimin başlangıç (2.37mm) ve 6. ay (1.90mm) grup içi kıyaslanmasında kontrol grubunda istatistiksel anlamlı fark bulunmuştur (p0.05). Bukkal ve aproksimal yumuşak doku seviyeleri arasında grup içi ve gruplar arası anlamlı fark bulunmamaktadır (p>0.05). Verici bölgedeki ağrı seviyeleri tüber bölgesinde istatistiksel anlamlı olarak daha az bulunmuştur ve tüber grubunda hissedilen ağrı miktarı daha hızlı azalmıştır. SONUÇ: İmmediyat implantasyon ile birlikte bireyselleştirilmiş geçici kuron ve bağ dokusu uygulaması yapıldığında damak ve tüber bölgesinden alınan bağ dokusu greftlerinin yumuşak ve sert dokular üzerinde benzer etkileri olduğu saptanırken, implantla birlikte uygulanan bağ dokusu tüberden alındığında ilk 6 aylık süreçte implantın krestal seviyesindeki kemik kaybını engellemektedir. Aynı etki damaktan alınan bağ dokusu grefti grubunda görülmemektedir. Ayrıca tüber bölgesinin bağ dokusu verici sahası olarak kullanılması operasyon sonrası hasta konforunu arttırmakta ve hastanın daha az ağrı hissetmesini sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate dimensional changes of soft and hard tissues around implants that are treated with connective tissue graft (CTG) harvested from different sites in immediate tooth replacement. Material and methods: Twenty subjects required tooth extraction due to endodontic or restorative problems were included. Twenty teeth located in between maxillary second premolar were randomized in test (n=10) and control (n=10)groups. Following the atraumatic tooth extraction, drilling was performed without flap elevation and implants were then placed. The gap formation between implant and buccal bone were filled with alloplastic bone graft. Temporary restoration was fabricated either with the autogenous tooth or composite material and screwed onto the implant. Split-thickness undermining tunnel was prepared at the buccal aspect of the implant site, test site received CTG obtained from tuberosity and control site received it from palate. Cone beam computed tomography (CBCT) was used to evaluate dimensional hard tissue changes. Soft tissue changes were evaluated with images (1:1 ratio) and clinical measurements. Images were recorded at baseline and 6 month. CBCT images were recorded at 1 week and 6 month. Soft tissue thickness measurements were performed apical to the mucosal margin using an acrylic stent containing 3 different slots with 1mm interval. Dimensional changes in buccal bone were measured at 0, 2, 4mm apical level to the implant shoulder. Vertical bone level changes were measured as a distance from implant platform to crestal bone. Pain levels in the donor site were assessed using VAS scale. Parametric tests were used in the evaluation of inter/intra-group comparisons. Statistical analysis were performed using α = 0.05 level. Results: Study was completed with 20 implants. Buccal bone thickness changes were not statistically significant between test and control groups at baseline and 6 months (p>0.05). Crestal bone level changes between baseline(2.37mm) and 6-months (1.90mm) were statistically significant in the control group (p0.05). Inter/intra-group comparisons in buccal and interproximal soft tissue levels were not statistically significant (p>0.05).