Civil dere suyunda bulunan ağır metal iyonlarının Allium cepa L. (Amaryllidaceae)'da teşvik ettiği fizyolojik, sitogenetik ve anatomik değişimlerin araştırılması
The investigation of physiological, cytogenetic and anatomical changes induced by heavy metal ions found in water of Civil stream in Allium cepa L. (Amaryllidaceae)
  1. Tez No: 494972
  2. Yazar: MAHMUT DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜLTİĞİN ÇAVUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 30
Özet
Bu çalışmada, su kalitesini analiz etmek için Allium testi kullanıldı. Civil deresinden alınan yüzey suyu örneklerinin potansiyel toksik etkileri Allium cepa L. tohumlarında çimlenme yüzdesi, kök uzunluğu, tohum ağırlığı, mitotik indeks (MI), kromozomal anormallikler, mikronukleus (MN) sıklığı ve anatomik değişimler gibi toksisite indikatörleri tarafından araştırıldı. Tohumlar kontrol ve dere suyu uygulama grubu olarak iki (2) gruba ayrıldı. Kontrol grubundaki tohumlar çeşme suyu ile muamele edildi. A. cepa L. kök ucu hücreleri Feulgen reaksiyonu ile hazırlandı ve Asetokarmin ile boyandı. Ağır metal analizleri için su örnekleri toplandı ve İndüktif olarak Eşleştirilmiş Plazma-Kütle Spektrometresi (ICP-MS) kullanılarak analiz edildi. Sonuçlar, kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, dere suyu ile muamele edilen A. cepa L.
Özet (Çeviri)
The Allium bioassay was used to analyze the water quality in this study. The potential toxic effect of surface water samples taken in Civil Stream was examined by toxicity endpoints as germination percentage, root length, seedling weight, mitotic index (MI), chromosomal abnormalities, micronucleus (MN) frequency and anatomical changes in the seeds of Allium cepa L. Seeds were divided into two groups as control and stream-water treatment group. The seeds in the control group were treated with tap water. The root tip cells of A. cepa L. were prepared by Feulgen's reaction and stained with Acetocarmine. Water samples were collected for heavy metal analyses and analyzed using Inductively Coupled Plasma Mass Spectrometry (ICP-MS).