Dört eksenlı̇ endüstrı̇yel scara robotunun tasarlanması ve üretı̇mı̇
Production and design of industrial four axes scara robot arm
- Tez No: 495099
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN BİCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Günümüz savunma sanayisinde endüstriyel robotların kullanımı ve önemi giderek artmaktadır. Bu araştırma, savunma sanayinde yaygınca kullanılan ancak henüz yerli üretimi bulunmayan 4 eksenli scara tipi robot kolu üretmek amaçlı yapılmıştır. Bu çalışmada, scara robotun tüm aksamları için gerekli kinetik hesaplamaları yapılmış ve teknik çizimler Solidworks programı çizilerek tasarlanmıştır. Ardından ise doğru malzeme kullanılarak robot parçaları üretilmiş ve belirlenen tasarıma göre birleştirilmiştir. Çalışır duruma getirilen robotun çalışma verileri mevcut muadilleri ile kıyaslanmıştır. Bu çalışma ile üretilen robotun seri üretime geçilmesi ile, üretim maliyetlerinin azaltılması, işçi giderlerinin azaltılması ve yerli üretim ile milli sermayeye katkıda bulunulması hedeflenmektedir. Bununla birlikte Scara robot iş gücünü azalttığından dolayı seri üretimi artıracak ve kalite kontrol aşamalarında hassasiyeti artıracağından hatalı üretimi azaltarak, özellikle silah ve askeri malzeme sanayinde maliyeti düşürecektir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, usage of industrial robots and their importance is increasing in the field of defence industry day by day. In this research, production of scara robotic arm, which has 4 axes, being used often in defence industry but don't present in domestic production, was aimed. Each part of the robotic arm was calculated kinetically and designed by using Solidworks program. Then, by using appropriate materials, each part is produced and combined according to defined design. Finally results of the product were compared to current equivalents. When the product of that research, industrial Scara robot is produced in batch production, it is aimed the decrease in production costs and labour costs in addition to contributions to national income. Moreover, since Scara robot arm is going to decrease workforce and serial production is going to increase, due to precision of the robot in quality control defecting manufacturing will decrease. Therefore, expenditures in the production of military material industry like weapons and ammunition are going to decrease.