Numerical simulation for investigation of dynamic behavior of buildings with a shaking table
Sarsma tablası ile binaların dinamik davranışının incelenmesi için sayısal benzetim
- Tez No: 495240
- Danışmanlar: DOÇ. SERKAN BEKİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bir yapının sarma tablası ile testi, yapının dinamik davranışının anlaşılmasında çok önemli bir role sahiptir. Sarsma tablası ile birlikte, bina, köprü ve yer altı yapılarının sismik benzetimi o yapıların göçme anına kadar devam ettrilebilir. Genellikle mühendisler, laboratuvar testini rüzgâr veya deprem yüklerine maruz kalan yapıların veya yapı sistemlerinin yapısal davranışını incelemek ve uygun tasarım kurallarını geliştirmek için kullandılar. Öte yandan, laboratuvar testi zaman alıcı ve pahalıdır, öyleki, sayısal analiz bu etkileri en aza indirmek veya eniyilemek için dikkate alınabilir. Bu çalışmada, ANSYS programı kullanılarak bir sarsma tablası (alt yapı) ve bazı yapı tiplerinin (üst yapılar) modellerinin üç boyutlu sonlu elemanlar analizi yapılmıştır. Sonlu elemanlar analizinde, yaklaşık 1,9 milyon serbestlik derecesini içeren altı yüzeyli katı elemanlar ağı kullanılmıştır. Sarsma tablasının hareketi için doğrusal temas elemanları dikkate alınmıştır. Oluşturulmuş modeller, yerdeğiştrime kontrollü yükleme olarak harmonik ve deprem yüklerini içeren çeşitli dinamik yükler altında doğrusal olarak analiz edilmiştir. Alt yapıların ve üstyapıların farklı noktalardaki yer değiştirmeleri, ivmelenmeleri ve toplam mukavemeti bulmak ve göçme halleri belirlemek için sonuçlar verildi
Özet (Çeviri)
Shaking table test of a structure has a very important role in the understanding of the dynamic behavior of the structure. In conjunction with the shaking table, a seismic simulation of the building, bridge, and underground structures can be conducted up to the collapse stage. Traditionally, engineers have used laboratory test to investigate the structural behavior of building products and systems which are subjected to the expected wind and earthquake loads and to develop appropriate design rules. Laboratory testing was also used to develop new building products and systems. However, laboratory testing has time-consuming and expensive effects so that numerical analysis can be included to optimize or minimize these effects. In this study, three-dimensional finite element analyses of a shaking table (substructure) model and models of some types of buildings (superstructures) were conducted together using the ANSYS program. In the finite element analysis, a hexahedral mesh including approximately 1.9 million degrees of freedom was used. For the motion of the shaking table linear contact elements were taken into consideration. The constructed models were linearly analyzed under various dynamic loadings including harmonic and earthquake loads which were carried out as displacement-controlled loading. The results are given to find out displacements, accelerations and overall strength at different points of the substructures and superstructures and to determine the collapse styles or failure mechanisms.