Silika temelli aerojellerin sol-jel yöntemi ile sentezi ve yapısal özelliklerin incelenmesi
Synthesis of silica based aerogels by sol-gel method and investigation of structural properties
- Tez No: 495268
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİYE PİŞKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Aerojeller düşük ısıl iletkenlik katsayısı, düşük yoğunluk, gözeneklilik ve yüksek yüzey alanı gibi özellikleri nedeni ile çok farklı alanlarda kullanılmaktadır. Bu doktora tezi çalışması kapsamında farklı silisyum kaynakları kullanılarak silika bazlı aerojel sentezi gerçekleştirilmiş ve çeşitli üretim parametrelerinin malzemenin özelliği üzerindeki etkileri incelenmiştir. Silisyum kaynağı olarak saf silisyum kaynakları ile birlikte yüksek silisyum içeriğine sahip altın madeni saflaştırma tesisi atık arıtma çamuru, termik santral uçucu külü ve taban külü ile kum herhangi bir ön arıtma işlemine tabi tutulmadan kullanılmıştır. Atıklardan gerçekleştirilen üretimler için pH, silisyum/toplam malzeme miktarı, riflaks süresi, riflaks sıcaklığı, yaşlandırma süresi, yaşlandırma sıcaklığı ve kurutma tipi gibi farklı parametrelerin etkisi incelenmiştir. Belirlenen optimum parametreler ile yüksek performanslı malzemenin sentezi gerçekleştirilmiş ve atık kullanımı ile hem çevreye hem de üretim ekonomisine önemli oranda katkı sağlanmıştır. Karakterizasyon analizleri yapılarak saf silisyumdan sentezlenen numune ile atıktan sentezlenen numuneler karşılaştırılmıştır. Elde edilen optimum değere sahip numuneler kullanılarak ısı yalıtımı sağlayan sıvaların üretimleri gerçekleştirilmiş ve numunelerin ısıl iletkenlik katsayıları karşılaştırmalı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to their properties such as low coefficient of thermal conductivity, low density, porosity and high surface area, aerogels find usability in many different fields. In this study, silica based aerogel synthesis was carried out by using different silicon sources and the effect of various production parameters on the properties of materials was investigated. In addition to pure silica sources, industrial wastes with high silica content such as tailings slurry of gold mine treatment plant fly and bottom ashes of thermal power plant and sand was used without any pre-purification. The effects of different parameters on the synthesis such as pH, silicon / total material amount, reflux time, reflux temperature, aging time, aging temperature and drying type were investigated for the synthesis of aerogel from waste materials. Synthesis of high performance material with optimum parameters has been possible and usage of the waste has contributed to both the environment and the production economics. Characterization analyzes were performed to compare the synthesized samples from the pure silica and waste. By using the samples which synthesized with optimum parameters, plasters production for thermal insulation was carried out and thermal insulation coefficents were examined comparatively.