Tatlı su ve topraktan izole edilmiş mikroalglerin biyoyakıt üretimi için karakterizasyonu
Characterization of isolated microalgea from fresh water and soil for biofuel production
  1. Tez No: 495442
  2. Yazar: ZEYNEB MERVE ÜNVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMRAN TEZCAN ÜN, PROF. DR. TAHİR ATICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Çevre Mühendisliği, Bioengineering, Biotechnology, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Algler fotosentez yapabilme kabiliyetleri sayesinde dünyadaki oksijen döngüsünde önemli bir rol oynamaktadır. Ökaryot ve prokaryot mikroalgler de fotosentez yaparak bu döngüye katkı sağlamaktadırlar. Mikroalgler fotosentez yapmalarının yanı sıra biyoyakıt üretebilecek potansiyele de sahiptir. İçerdikleri yağ çeşitli yöntemlerle biyodizele dönüştürülerek yakıt elde edilmektedir. Türlerin yaşadığı su ortamının besin değerleri, ışık miktarı, sıcaklık ve pH değerleri tür gelişimini etkilemektedir. Chlorella sp. türleri pek çok çalışmada farklı parametrelerle biyoyakıt üretimi konusunda incelenmiştir. Bu çalışmada farklı olarak iki siyanobakteri türü olan Synechocystis sp. ve Chrooccoccus sp. ile iki mikroalg olan Chlorella sp. ve Scenedesmus sp. türleri üzerinde çalışılmıştır. Folch yöntemiyle yapılan yağ analizi sonucunda 500 lüks ışıkta 45 günlük inkübasyon süresi boyunca siyanobakterilerde Synechocystis sp. türünün %18,90, mikroalglerde Chlorella sp. türünün %16,85 en yüksek yağ içeriğine sahip olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Algae play an important role in the oxygen cycle in the world thanks to their ability to perform photosynthesis. Eukaryotic and prokaryotic microalgae also contribute to this cycle by photosynthesis. Microalgae have the potential to produce biofuels as well as photosynthesis. The oil they contain is converted into biodiesel by various methods and fuel is obtained. The nutrient values, the amount of light, temperature and pH values of the water environment inhabiting the species affect the species development. Chlorella sp. have been studied in various studies on biofuel production with different parameters. In this study, two different cyanobacterial species, Synechocystis sp. and Chrooccoccus sp. with two microalgae, Chlorella sp. and Scenedesmus sp. species. As a result of Folch oil analysis, it was found that Synechocystis sp. 18,90% in the cyanobacteria and Chlorella sp. 16,85% in the microalgae during the 45 days incubation period in 500 lux light.