Yerel yönetimlerde entegre coğrafi bilgi sistemi ve iş zekâsı uygulaması
Integrated application geographical information system and business intelligence in local governments
- Tez No: 495445
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR AVDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
İş zekâsı ve coğrafi bilgi sistemi günümüzde sektörler bakımından geniş bir alanda kullanılmaktadır. Performans yönetimi, kaynak ve üretim raporlaması, müşteri analizleri gibi alanlarda kullanılan iş zekâsı uzun yıllardır dünyada kullanılmaktadır. Coğrafi bilgi sistemleri ise mekânsal ve bu mekânlarla ilişkili her verinin yönetiminde, yine özel sektör ve kamuda kullanılmaktadır. Kamu alanında özellikle bir il, ilçe gibi idari sınırlarda çalışan ve hizmet üreten yerel yönetimler jeolojiden bir binadaki daireye kadar her alanda çalışmaktadır. Bu alanlarda çalışırken üretilen verilerin büyük çoğunluğu bir mekâna aittir. Mekâna ait olan veriler yerel yönetimler aracılığı ile son 10-15 yıldır üretilmekte ve yönetilmektedir. Üretilen mekânsal verilerin dinamik ve gerçek zamanlı analiz edilmesi, raporlanması ve karar destek süreçlerine katılması ise iş zekâsı çözümleri ile yapılabilmektedir. Bu çalışmada, PRINCE2 proje yönetim metodolojisi ile iş zekâsı ve coğrafi bilgi sistemi arasındaki boşluğun kapatılarak anlamlı ve karar almada kullanılabilir bilginin üretilmesi amaçlanmıştır. Bunu sağlayacak veriler, yerel yönetimlerde işlerin yürütüldüğü yönetim bilgi sistemi ve coğrafi bilgi sisteminin birleşimi olan kent bilgi sistemi üzerinden üretilmektedir. Bu bilgiler, yerel yönetimlerin ürettiği ve kullandığı işyerleri, adres, altyapı ve üst yapı, imar planları, jeolojik-hidrojeolojik veriler, emlak, pazar alanları vergisi, yapı kontrol süreçleri, insan kaynakları ve sosyal yardım gibi birçok alandan oluşmaktadır. Bu çalışma ile Üsküdar Belediyesi'ne ait coğrafi ve sözel verilerin iş zekâsı ve coğrafi bilgi sistemi entegre kullanılarak analiz edilebilmesi ve diğer yerel yönetimlere model oluşturabilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, Business Intelligence (BI) and Geographic Information Systems (GIS )are used in a wide area and sectors. Business intelligence have been used for many years such as performance management, resource and production reporting, customer analysis. Geographic Information Systems are used to manage all spatial and associated with this spatial data in private and public sectors. In public sector, working and service producing in administrative boundaries such as especially in a city or province, local governments have worked in fields ranging from geology to residence in a building. The majority of the generated data belongs to a location while working in these areas. Through local governments, the datas belong to a location for last 10-15 years produced and managed. To participate decision support processes, dynamic and real time analysed, reported of produced of the spatial datas have could be with business intelligence solutions. Aim of this thesis to understand the gaps between BI and GIS and also to use the pure information for taking right choices. All of the data to gain this project are handled by local authorities of Management Information System (MIS) and GIS. They are collected from municipal corporation's data tha are used for local workplaces gradients such as work address, market areas & bazaar, infrastructure, on going processes of construction controls,development plan, geological-hydrogeological datas ,human resources, social assistance etc. Within this project, integrated usage BI and GIS all of the geographical and verbal datas of Uskudar Municipality could be analyzed and model to be by other local governments.