Türkiye'de özel sektörün klasik müzik etkinliklerini destekleme sistemi
Support system for classical music events of private sector in Turkey
  1. Tez No: 495738
  2. Yazar: GAMZE TOPRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYİT YÖRE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Müzik, Public Relations, Music
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Türkiye'de, özel sektörün klasik müzik alanını destekleme nedenlerinin ve biçimlerinin araştırıldığı bu çalışmada, klasik müzik alanında oluşmaya başlayan destekleme sisteminin yapısı incelenmiştir. Özel sektör tarafından doğrudan ya da dolaylı olarak desteklenen, yönetim merkezi İstanbul'da olan klasik müzik etkinlikleri ve toplulukları kapsamında bu araştırma gerçekleştirilmiştir. Klasik müzik etkinliklerini gerçekleştirme süreci, karşılaşılan sorunlar, alana etkileri, uygulanan stratejiler, yönetim biçimleri ve etkinliklerin devamlılığı için sağlanması gereken koşullar hakkındaki bilgiler, araştırma kapsamındaki klasik müzik etkinliklerinin yetkili kişileri ile derinlemesine görüşme yapılarak ve gözlem yoluyla elde edilmiştir. Araştırmanın sonucunda, Türkiye'de klasik müzik alanındaki destek sisteminin ikiye ayrıldığı, özel sektörün klasik müzik alanını destekleme nedenlerinin bireysel beğeniye bağlı olduğu, girişimlerin farklı yönetim anlayışlarıyla yönetildiği, bu yapılar arasındaki benzerliklerin sanatsal kaygılarla ilgili olduğu, işbirliği ve işbölümünün etkinlikleri yönetimsel açıdan etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, which explores private sector's reasons and forms of supporting the classical music field in Turkey, the structure of the supporting system that started to develop in the field of classical music has been examined. This research has been carried out within the context of classical music events and ensembles in Istanbul, which are directly or indirectly supported by the private sector. Information about the process of realizing the classical music events, the problems encountered, the effects on the classical music field, the strategies applied, the forms of the management and the conditions for the continuity of the activities were obtained through in-depth interviews and observations with the authorized persons of the classical music events in the research. As a result of the research, it is seen that the classical music support system is divided into two, the reasons for supporting the classical music field of the private sector are based on the taste of the person and the cultural capital, the different management approaches of the initiatives and the similarities between these structures are related to artistic concerns which influences of cooperation and division of labor.