Active defense strategy against jamming attack in wireless sensor networks
Kablosuz sensör ağlarında karıştırma saldırılarına karşı aktif savunma stratejisi
  1. Tez No: 495936
  2. Yazar: NAWFAL FATHI ABDULQADER AL-SHAIKH
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. REZA ZARE HASSANPOUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Kablosuz Sensör Ağı (WSN) yararları, erişilebilir veya erişilemeyen alanlardan ve sabit veya taşınabilen alanlardan veri toplama yeteneği sayesinde günümüzde artan bir şekilde kullanılmaktadır. WSN tekniklerindeki ilerleyen gelişmeler verimlilik, güvenilirlik ve daha iyi güç yönetimi getirmekte ancak yine de bazı güvenlik tehditlerine karşı savunmasız ve hassas kalmaktadır. WSN'ye karşı en etkili tehdit saptanabilir ancak henüz önlenemeyen DOS saldırılarıdır. Küme içerisinde saldırılan düğüm ve küme başı arasında veri transferini engelleyen Karıştırma saldırıları ile birlikte DOS saldırılarına karışı kimlik doğrulama savunma yaklaşımı karıştırma saldırısı yüzünden Yanlış Düğümü Dışlama DOS saldırısını hafifletmek ve saldırılan yolu küme başının kontrolü altındaki güvenli bir yol vasıtasıyla atlama yeteneğine sahip bir algoritma geliştirmek için temel olarak düşünülmektedir. Hem orijinal hem de geliştirilmiş yöntemler MATLAB kullanılarak uygulanmış ve rastgele seçilmiş inceleme vakaları ile hem sonuçlar hem de davranışlar karşılaştırılarak test edilmiştir. Geliştirilmiş algoritma FNEDOS saldırısını hafifletmekte iyi yanıt vermiştir.
Özet (Çeviri)
Wireless Sensor Network WSN been utilized increasingly nowadays due to its benefits and its ability of collecting data from reachable or unreachable fields also if fields fixed or movable. Progressive developments in WSN techniques adds efficiency, reliability and better power management but it still vulnerable and sensitive to some kinds security threats. The most effective threat to WSN is DOS attacks which is detectable but unpreventable yet. An authentication defense approach against DOS attack with additional Jamming attack that prevents transferring data between attacked node in a cluster and cluster head node is considered as a base to develop an algorithm with ability of bypassing attacked path via alternative safe one under control of cluster head to mitigate the False Node Excluding DOS due to jamming attack. Both original and enhanced methods implemented using MATLAB and tested by comparing both results and behavior with arbitrary study case. Enhanced algorithm shows good response in mitigating FNEDOS attack.