Design of high performance low latency rateless codes
Yüksek performanslı düşük gecikmeli oransız kod tasarımı
  1. Tez No: 495969
  2. Yazar: NADHIR IBRAHIM ABDULKHALEQ ABDULKHALEQ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN GAZİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
İkili silme kanalları için tanımlanan Luby dönüşüm kodları bilim camiasında var olan ilk oransız kodlardır. Bu kodların kodlayıcı kısımları veri paketlerinin rasgele bir şekilde seçilerek birleştirilmesi mantığına göre hareket eder. Veri paketleri ise rasgele olarak belli bir dağılıma göre üretilen sayılara göre yapılırlar. Oransız kodların alıcı tarafındaki çözümlenme başarıları bu kodların gönderici tarafında çözümlenebilir şekilde kodlanmalarına bağlı olmaktadır. Eğer kodlama tasarımı etkili bir şekilde yapılmazsa alıcı tarafında başarılı çözümleme yapılamaz ve veri paketleri birbirlerinden ayırt edilemez. Alıcı tarafında derecesi bir olan kod sözcüğü çözümleme işleminin herhangi bir anında bulunamazsa çözümleme işlemi devam etmez, ve çözümleme işlemine son verilir. Bu da o andan itibaren sonraki veri paketlerinin elde edilememesi demektir. Bu tez çalışmasında çözümleme işlemi esnasında derecesi bir olan kod sözcüğü bulunmaması durumunda çözümleme işlemine devam edebilmek için bir yöntem öneriyoruz. Önerilen yöntemle çözümleme esnasında meydana gelen tıkanmalar giderilerek çözümleme işlemine devam edilmesi sağlanmaktadır. Bilgisayar benzetimleri ile yapılan çalışmalarda önerilen yöntemin LT kodlarının performanslarını arttırdığı görülmüştür. Ve bu performans yükselmesi LT kodlarının kullandığı derece üretimi için kullanılan dağılımlara bağlı olmadığı görülmektedir. Önerilen yöntem LT-RSD ve LT-MBRSD-BP kodlarına bütünleştirilmiş ve bu kodlarda elde edilen performans artışı bilgisayar benzetimleri ile gözlemlenmiştir. Önerilen performans artırım yöntemi karar yayılımı örüntü tanıma ile isimlendirilmiştir. Önerilen yöntem Gaussian elimine karar yayılımı yöntemiyle benzeşimler gösterse de, önerilen yöntemin işlem karmaşıklığı daha azdır. Bu nedenle önerilen yöntemin zaman gecikmesi literatürde var olan Gauss elimine karar yayılımı yöntemine göre daha azdır. LT türü kodlar büyük uzunluklara sahip olan veri dosyaları için iyi performans göstermektedir. Diğer yandan kısa uzunluktaki veri dosyaları için bu tür kodların performansları iyi olmamaktadır. Bunun ana sebebi kısa uzunluktaki dosyalar için çözücü tarafında bir dereceli kod sözcüklerinin daha yüksek olasılıkla bulunmamalarıdır. Bu tez çalışmasında kod derecelerinin üretimi için deterministik bir yöntem öneriyoruz. Önerilen yöntem küçük uzunluktaki veri dosyaları için oldukça iyi performans göstermektedir. Önerilen deterministik derece üretimi derecelerin periyodik bir şekilde üretilmesi kuralına dayanmaktadır. Dereceler 𝑅𝑝 periyodu ile periyodik bir şekilde üretimektedirler. Veri dosyası 𝑅𝑝 adet pakete bölünüp daha sonra ise üretilen dereceler göz önüne alınarak birleştirilmektedirler. Bilgisayar benzetimleri sonucunda elde edilen sonuçlara göre önerilen yöntem rasgele derece üretim yöntemlerine göre daha düşük BER oranlarına, daha küçük başlık bilgisine ve daha az işlem miktarına sahip olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Luby Transform (LT) codes are one of the best rateless codes mainly designed for binary erasure channel. The characteristics of such codes perfectly performing when used with bulk data files, however a performance degradation has been observed when using them with short length messages. In this thesis, we present a new design for rateless codes, particularly an efficient LT codes using robust soliton distribution (RSD) as a degree generation method and tested in both binary erasure channel (BEC) and noisy channels like the additive white Gaussian noise (AWGN) channel. First, a new proposed decoding technique is defined as belief propagation-pattern recognition (BP-PR) is implemented to enhance the decoding ability of the conventional (BP) algorithm to overcome the problem of losing degree-one coded symbols which caused early decoding termination. The simulation results approve the improvement of the BP-PR when used with LT-RSD and outperforms the bit error rate (BER) records for the state of art techniques like memory-based robust Soliton distribution using conventional BP (LT-MBRSD-BP) or the Gaussian elimination assisted belief propagation (LT-RSD-BP-GE) and improve the records for the BER when used with MBRSD, ISD and optimal degree distribution (ODD), to form the new code called (LT-MBRSD-BP-PR),(LT-ISD-BP-PR) and (LT-ODD-BP-PR) respectively. Second, a new efficient deterministic encoding technique using deterministic degree generator with random data selection (LT-DE) is applied for extremely short data lengths. The degree generation method is based on creating the degrees in a repeated frame with a limited upper value called repetition period (𝑅𝑝) and the data symbols are chosen sequentially from a truncated data file. The data file is truncated to segments of length (𝑅𝑝) and each segment is chosen based on a random sequence. Testing this (LT-DE) against (LT-RSD-BP-PR), (LT-MBRSD-BP-PR) and (LT-ODD-BP-PR) in a BEC environment had approved the superiority of such code over all the other mentioned techniques. It has the lower error floor and higher successful decoding rate with minimum overhead and computational cost. The formation of this (LT-DE) associates a mutual relation between the successive coded symbols which motivate us to present a new sequential decoding technique mainly used over (AWGN) channel. With such new encoding-decoding technique LT codes can approach the decoding complexity cost of Raptor codes with smaller overhead and less encoding complexity as well.