Mirror mirror on my pen: Struggle, identity and the compensation of loneliness in the autobiographical narratives of middle eastern women writers in exile
Kimliği kurmak ve bir yaşamı yazmak - sürgünü yaşamış orta doğulu kadın yazarların kimlik kurguları
- Tez No: 496039
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, Sosyoloji, Eastern Linguistics and Literature, Comparative Literature, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Ana vatan ve egemen kültür Orta Doğulu kadınları büyürken bir deli gömleği gibi sarar. Onlara biçilen gömleği kabul etmeyen bazı kadınlar bu duruma yine erkeksi bir edim olarak görülen yazarlıkla baş kaldırırlar. Yazmak, böyle kültürlerde kadınlara biçilen geleneksel role daha en başından karşı çıkmaktır. Mücadeleci kimlikleri ve kültürlerindeki çalkantılar sebebiyle ülkelerinden kaçmak zorunda kalıp yeni bir kültür ve ülkeye gittiklerinde bu gömlekten de kurtulurlar, bu defa yeni (Batılı) bir kültürün onlara biçtiği dar bir kimlikle karşı karşıya kalırlar. Kimliklerini yeniden kurgularken sürgünün dayattığı yalnızlığı da kırmak için kolektif bir kimlik anlatısına dönen bu mücadeleci kadınlar, çoktan yitirdikleri ve babalarına kıyasla daha geleneksel buldukları anneleriyle bir yüzleşmeye otururlar. Anneyle yeniden ve yazı sayesinde kurdukları bağ, onları geleneksel olana, yitirdikleri anavatana, anadilin kolaylıklarına kavuşturur. Otobiyografileri, annelerini yeniden bulmaları ve kalabalık, bağlantısal bir kimlik kurgulamaları ile onlara yitirdiklerinin yarasını saran bir alan açar. Aynada kendilerine bakar, ve baktıkları yerde, yüzlerinde, isimlerinde kalabalık bir resim bulurlar.
Özet (Çeviri)
Motherland and the dominant cultural codes wrap the Middle-Eastern women individuals like a straightjacket. Women who object to wear this straightjacket rebel by writing, an activity that is considered to be for male endeavor. Writing is rebelling against the traditional roles reserved for women in cultures like this. As they challenge norms and rules, and because of the conflicts that keep on rising in their territories, these women have to flee their countries to live in a new culture and a different country. Once in their adopted (Western) culture, they are now presented with a new straightjacket. When they start to re-build their identities in this foreign land and in order to dissolve the loneliness exile brings about with it, they revert to a referential identity and embark on a journey to confront their long-lost mothers whom they have always found to be more traditional than their fathers. The bond re-created through writing and with the mother allows for the writers to re-connect with their motherland, mother tongue, with what they deem traditional. Through finding their mother and building a referential, collectivist and crowded identity, their autobiographies help create a safe space tending the open wounds of exile. They look in the mirror and see a crowded picture where their faces and names exist.