Kord bezi takviyeli kauçuk kompozitlerin yorulma davranışının incelenmesi
Investigation of the fatigue behavior of the cord fabri̇c reinforced rubber
- Tez No: 496105
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Son yıllarda kauçuk malzemelerde yapılan araştırmalar doğrultusunda kauçuk malzemelere ilgi ve ihtiyaç giderek artmaktadır. Bu gelişmeler doğrultusunda kauçuk katkı malzemeleri de önem kazanmıştır. Bu tezde havalı süspansiyonlarda kullanılan kauçuk-kord kompozit malzemesinin ömrü ile ilgili çalışmalar yapılmıştır. Kord bezi farklı açılarda kauçuk içerisine yerleştirilerek yorulma dayanımı test edilerek veriler alınmıştır. Kauçuk ve kord bezinin karakteristik davranışları incelenmiş ve yorulma deney sonuçları yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the recent years, there is a growing interest in rubber materials due to improved physical and mechanical properties as a result of the research studies. In these developments, rubber additives have become important. In this thesis, the fatigue of the rubber-cord composite material used in air suspension is studied. The cord fabric was placed in rubber at different angles, and the fatigue strength was tested, and the data were acquired. Characteristic behaviors of rubber and cord fabric were examined, and fatigue test results were interpreted.