Zihin haritalarında kimlik algıları: Çanakkale Fevzipaşa örneğinde romanlar
Identity perceptions on mind maps: romani̇es at Çanakkale Fevzipaşa sample
- Tez No: 496134
 - Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN İBRAHİMOV
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Coğrafya, Geography
 - Yıl: 2014
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 112
Özet
Romanlar, 9. yüzyıldan itibaren Hindistan'dan dünyanın geri kalanına üç rota üzerinden göç etmişler ve tarihsel süreç içerisinde bugünkü büyüklüklerine ulaşmışlardır. Bu göçler sonucu yerleşilen toprakların başında da Anadolu ve Rumeli gelmektedir. Anadolu ve Rumeli toprakları Asya ile Avrupa'yı bağlayan bir köprü niteliğindedir ve Romanlar uzun süre Batı tarafından“Türk casusu”olarak adlandırılmakla birlikte Lozan Anlaşmasıyla birlikte kitlesel olarak Türkiye'ye geri göç etmişlerdir. Bugün ülkemizde Romlar, Domlar ve Lomlar birarada yaşamaktadır. Bu aynı zamanda Türkiye'yi üç Roman grubunun aynı anda yaşadığı bir coğrafya olarak ayrıcalıklı kılmaktadır. Bu gruplar ise genelde üç farklı bölgeye dağılmışlardır. Bunlar İstanbul, Rumeli ve Anadolu'dur. Çalışma bağlamında ele alınacak olan Çanakkale Romanları Ankara'nın Batısı'ndan itibaren Roman gruplarına hakim olan dilsel, dinsel, sosyo-ekonomik özellikleri itibarı ile Rumeli Romanları olarak değerlendirilebilmektedir. Zihin haritalarında kimlik algısı kavramı bağlamında bir kentin tarihselliğini inşa eden unsurlar o kentin tüm paydaşlarıdır. Çanakkale örneğinde de Romanlar bu açıdan önem kazanmaktadır. Bu bağlamda, dünyada ve Türkiye'de Romanların tarihi, sosyo-kültürel ve ekonomik yapıları ele alınmış, Çanakkale Romanları ile görüşülerek zihin haritalarında kimlik algısını inşa eden unsurlar analiz edilmiştir. Bu çalışmanın amacı Romanların mekan algılarını ve mekana bakış açılarını ve bu açıların üzerinde etkili olan faktörleri belirlemektir. Tesadüfi örnekleme yoluyla seçilen bireyler ile önce yarı yapılandırılmış görüşme yapılmış ardından zihinsel haritalama yöntemi uygulanmıştır. Veriler Excel çalışma dosyasında düzenlenerek tablolaştırılmıştır. Elde edilen veriler Beşli Öge Yaklaşımı ve Sosyal Temsiller Kuramı ile analiz edilmiştir. Romanların mekan bağlılığı“ana yurt”söylemiyle anlam kazanmaktadır. Onlar için mekan, kültürlerini devam ettirdikleri yerdir. Zihin haritalarında da bu ortaya çıkmıştır. Romanlar, öncelikle yaşadıkları mekanları çizmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Since 9th century, Gypsies migrated from India to the rest of the world via three routes in the historical process reached its current size. Anatolia and Rumelia are the two major lands which became at the end of those migrations. Lands of Anatolia and Rumelia are could be called“bridges”linking Europe with Asia and although Gypsies have been called as“Turkish spies”, they imigrated in the mass along with Lausanne Treaty. Today, in our country, Romans, Doms and Loms live together. This is also a region inhabited by Turkey at the same time as a group of three distinctive aspects of Roman. If these groups are usually scattered in three different regions named Istanbul, Rumelia and Anatolia. Canakkale Gypsies are could be categorized as Rumelian Gypsises, which will be discussed in the context of the work seem the linguistic, religious and socio-economic characteristics of the dominant groups in the west of Ankara. The concept of identity in the context of the perception of the mind maps the elements of the historicity of a city that all the stakeholders of the city. Canakkale is important in this respect in the case of Gypsies. In this regard, Gypsies in Turkey and world history, their socio-cultural and economic structures are considered, in consultation with the Canakkale Gypsises identity perception of the elements of the mind maps have been analyzed. the purpose of this study is to determine The perceptions and perspectives of residence and settlement, and the factors that influence the Gypsies on these terms. Individuals selected through random sampling has been interviewed by semi-structured method and then mental mapping method was applied. Data were tabulated by editing the file in the Excel worksheet. Obtained data had been analyzed with Five Elements Approach and Social Representation Theory. Residence dependence of the Gypsies“homeland”has become literally on discourse. They resident is where they carry on their culture. This also came out in the mind map. Gypsies, drew the places they lived at first.