Polioksimetilenlerin ısıl kararlığının çeşitli katkılarla geliştirilmesi
Enhancement of thermal stability of polyoxymethylenes with various additives
- Tez No: 496252
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KAŞGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemical Engineering, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tez çalışmasında, çeşitli katkılarla homopolimer ve kopolimer olmak üzere iki farklı polioksimetilen'in ısıl bozunma süresince oluşacak olan formaldehit emisyonunun azaltılması hedeflenmiştir. Bu amaçla melamin, melamin siyanurat, benzoguanamin, kalsiyum asetilasetonat ve hidrotalsit katkıları ayrı ayrı veya ikili olarak kullanılarak polioksimetilen numuneleri üretilmiştir. Numunelerin Diferansiyel Taramalı Kalorimetri (DSC) ve Termogravimetrik Analiz (TGA) cihazlarında yapılan analizleri ile ısıl özellikleri, Fourier Dönüşümlü Infrared (FTIR) Spektrofotometresi ve Ultraviyole (UV) Spektroskopi yöntemleri ile yapılan analizleri ile de formaldehit emisyonu miktarları değerlendirilmiştir. Deneyler sonucunda, katkılı numunelerin ısıl kararlılıklarının arttığı, formaldehit emisyonlarının ise kullanılan katkılar ve polioksimetilenin tipine bağlı olarak %98'e kadar olan büyük bir oranda azalma sağlanabildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the this thesis study, it is aimed to decrease the formaldehyde emission during the thermal degradation of two different type polyoxymethylene as homopolymer and copolymer. For this purpose, polyoxymethylene samples were produced using melamine, melamine cyanurate, benzoguanamine, calcium acetylacetonate and hydrotalcite fillers. Thermal properties of samples were eveaulated with Differianal Scanning Calorimetre (DSC) and Thermo Gravimetric Analysis (TGA) devices, formaldehyde emissions of samples were eveaulated with Fourier Transform Infrared (FTIR) Spectroscopy and Ultraviolet (UV) Spectroscopy devices. As a result of the tests, the thermal stability of the samples increased and formaldehyde emissions of samples have been seen can be achived reduce a large proportion of up to 98% depending on the type of additive and polyoxymethylene used.