Kentsel tasarımda dikey bahçe uygulamaları: İstanbul Avrupa Yakası örneği
Vertical garden urban design practices: Example of Istanbul European Side
- Tez No: 496672
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPER SAĞLIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Kentleşmenin artması; yapısal alanların artmasına ve kentsel yeşil alanların azalmasına neden olmaktadır. Kentte yeşilden uzaklaşan insanlar, psikolojik olarak etkilenmekte, yeşil alan arayışına girmektedir. Bu durumda dikey bahçe kavramına ihtiyacı doğurmuştur. Dikey bahçenin estetiksel ve ekolojik işlevlerinin yanında kentliye rekreatif faaliyetlerini gerçekleştirebileceği, az da olsa nefes alabileceği yeşil alan alternatifi sunmaktadır. Aslında geçmişi çok eski yıllara dayanmakta olan dikey bahçeler, peyzaj mimarisine yeniş bir bakış açısı kazandırarak kentsel peyzaj tasarımında önemli bir hale gelmiştir. Dikey bahçelerin tasarımı, uygulama ve bakım hizmetlerinde sürdürülebilirlik esas alınmalıdır. Kentsel Tasarımda Dikey Bahçe Uygulamaları: İstanbul Avrupa Yakası Örneğine ilişkin bu tez çalışması 5 bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, araştırmanın amacı, kapsamı ve yöntemi anlatılmaktadır. İkinci bölümde, dikey bahçe araştırma konusu ile ilgili önceki çalışmalar anlatılmaktadır. Üçüncü bölümde, araştırmanın materyal ve yöntemi açıklanarak İstanbul Avrupa Yakası'nın özellikleri belirtilmiştir. Dördüncü bölümde ise, kent, kentsel tasarım, kentsel tasarımda yeşil alanlar ve önemi, dikey bahçe kavramı, dikey bahçenin ortaya çıkışı ve tarihsel gelişimi, dikey bahçe kullanım alanları, kullanılan bitki türleri saptanarak çizelge ile belirtilmiştir. Dikey bahçe uygulama yöntemleri, Dünya'dan ve Türkiye'den dikey bahçe örnekleri incelenmiştir. Tez alanı olan İstanbul Avrupa Yakası'ndaki bazı dikey bahçe örnekleri incelenmiştir. Beşinci bölümde dikey bahçeler ile ilgili sonuçlar saptanmış ve öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The increase urbanization causes the increase of the structural areas an the decrease of the urban green areas. Far from green space in the city mankind psychologically affected and is in search for it. In this case vertical garden concept is come to life. Vertical garden besides the recreational activities of cities can realize their aesthetic and ecological function green space that offers an alternative to breathe slightly. Even the vertical gardens' history goes way back, it has recently become popular in the field of urban landscape architecture. It gives a fresh perspective to the field and become more of an issue. Sustainability is the key element of the process, application and maintenance of the vertical garden. This thesis five chapters and named after Vertical Garden Urban Design Practices: Example of Istanbul European Side. Purpose, extent and method are covered in the introduction. Second previous studies on vertical garden research are explained. Third chapter, material and method of research explaining the Istanbul European Side features are listed. Fourth chapter concept of urban, urban design, green areas and importance in urban design, vertical garden, the emergence and historical development of vertical garden, usage areas vertical garden, used plant species are determined and charted. You will find examples of establishment of vertical gardens both in Turkey and in the World. You will also find examples of vertical garden establishments specifically European Side of Istanbul. Final chapter results related to vertical gardens determined and recommendations were made.