Konservatif tedavi edilen izole lateral malleol kırıklarında ayak bileği çevresi kas kuvvetlerinin izokinetik yöntemle prospektif değerlendirilmesi
Prospective evaluation of ankle dorsiflexors-plantarflexors' strenght and endurance after conservatively management of lateral malleolar fracture
- Tez No: 496801
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Lateral malleol kırıkları; sık görülen kırıklar olup, stabil olan kırıklarda tedavi yöntemi hakkında fikir birliği sağlanamamıştır. Çalışmamızda stabil izole lateral malleol kırıklarında dizaltı sirküler alçı ile konservatif tedavi edilen hastaların, ayak bileği çevresi kas güçleri, alçı çıkarıldığında, rehabilitasyon sonrası 3. ve 6. ayda izokinetik test ile değerlendirildi. Hastaların kırık taraf kas güçleri ve dayanıklılıkları sağlam tarafla karşılaştırılarak yorumlandı. Çalışmaya acil ortopedi polikliniğimize başvuran ve izole stabil lateral malleol kırığı tanısıyla dizaltı sirküler alçı yapılan 24 hasta alındı. Hastaların 12'si (%50,0) kadın, 12'si (%50,0) erkek idi. Hastaların yaşları 18 ile 68 arasında değişmekte olup, ortalama 40,8±15 yıldır.
Özet (Çeviri)
Lateral malleolar fractures; are common fractures and treatment methods have not been established in the stable fractures. In our study, patients who were conservatively treated with stable isolated lateral malleol fractures were evaluated by isokinetic test after removal of the cast, 3 and 6 months after rehabilitation period. Patients' injured-side muscle strengths and durability were interpreted by comparison with the noninjured side. Twenty - four patients who applied to our emergency orthopedic outpatient clinic and treated conservatively with circular cast for isolated stable lateral malleolar fracture were included in the study. Twelve patients (50,0%) were female and 12 patients (50,0%) were male. The ages of the patients ranged from 18 to 68 years with a mean of 40,8 ± 15 years.