Çocuklara temiz aralıklı kateter uygulamasında hemşirenin rolü
- Tez No: 49766
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NALAN AKBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
VIII. ÖZET Araştırma, TAK uygulanan çocuklarda uygulamaya bağlı gelişen sorunları ortaya çıkarmak ve hemşirelik bakımında kullanılabilecek standart bir yöntem önermek amacıyla tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Araştırma GATA Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı, H.Ü. İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi Bölüm 32 ve SSK Ankara Çocuk Hastalıkları Eğitim Hastanesi Çocuk Cerrahisi Kliniklerinde yapılmıştır. Bu ünitelere 1996 yılında yatan ve TAK uygulanan 10 vaka araştırmanın evrenini oluşturmuştur. Araştırmada veriler, Veri Toplama Formu, Gözlem Formu ve TAK sırasında kullanılan malzemelerden, çocuğun mea üretra externa ve idrarından ve uygulayıcının ellerinden alınan kültür örnekleri ile elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde, Fisher Ki-Kare kesin testi, Wilcoxon eşleştirilmiş iki örnek testi ve Yüzdelik kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmada şu sonuçlar elde edilmiştir; Kendine TAK uygulayan çocukların çoğu 8-13 yaş grubundadır. Çocuklara TAK uygulayan uygulayıcıların tamamı ise çocukların anneleridir. Çalışmanın yapıldığı merkezlerde, TAK uygulamasına ilişkin önemli farklılıklar olduğu tesbit edilmiştir. Uygulayıcıların işlem öncesi, ellerinin temizliğini yapma ve eğitim durumları arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Araştırmada, kadın 74uygulayıcıların tamamının işlem öncesi genital bölge temizliğini yama davranışı, erkek uygulayıcılara göre daha fazla bulunmuştur. TAK uygulamasıyla ilgili hasta ve ailesine bilgi veren sağlık personelinin çoğunlukla doktor olduğu saptanmıştır. Uygulayıcıların çoğunun, TAK'nun uygulama nedenini ve yararlarını bildikleri ve TAK eğitimini anlaşılır buldukları halde, eğitimi yeterli bulmadıkalrı saptanmıştır. Uygulayıcıların çoğunun TAK yönteminin ev yaşamlarını kolaylaştırdığı ve uygulamadan memnun oldukları bulunmuştur. Uygulamada uygulayıcıların ellerini uygun olarak yıkamadıkları ve genital bölge temizliğini yapmadıkları bulunmuştur. Kulllanılan kateter saklama solüsyonları arasında da fark bulunmamıştır. 75
Özet (Çeviri)
IX. SUMMARY This study has been planned, through application. Its purposes, are as follows: To determine problems, related to application in children and to advice a standard method used in nursing care. This study was performed in the Pediatrics' Surgical Clinic of Gülhane Military Medical Academy, Unit 32, ( Pediatrics' Urology) of H.Ü. İhsan Doğramacı Pediatrics' Hospital and Pediatrics' Surgical Clinic of SSK Ankara Pediatrics' Hospital. Sampling of the research has been based on 10 children who have been done Clean Intermittent Catheterization (CIC). Data was obtained by taking culture samples of children's mea-üretra externa, urine and catheter, beside that culture samples were also taken the mother's hands and by taking observation form and survey form. - Percentage, Fisher's Chi-Square and Wilcoxon Matched-Pairs Signed- Ranks test have been used in analysis of data. In this study, it has been determined that: - Most of the children was at the age of 8-1 3 years. - Mothers assumed the total responsibilitiy for CIC and applied it. - There were differences among the practices in medical centers. - In performing CIC, mostly E.coli and Staphylococcus aureus has been isolated. - The patient or his family have done poor preparation in meatal cleansing process and handwashing. - CIC education has been mostly instructed to the patients and their family by doctor. Applicators, that is the patient and his family found the education program clear, necessary but inadequate and they stated that it had made their social functions and daily activities easy. 76