Streptomisinin Drosophila melanogaster'in yaşama, gelişim ve bazı biyokimyasal özellikleri üzerine etkisi
The effect of streptomycin on survival, development and some biochemical aspects of Drosophila melanogaster
  1. Tez No: 498437
  2. Yazar: VOLKAN KELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENDER BÜYÜKGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Fizyoloji, Biochemistry, Biology, Physiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Aminoglikozid bir antibiyotik olan streptomisin Drosophila melanogaster (Meigen) larvalarını yetiştirmek için kullanılan yapay besin ortamına eklenerek, böceğin yaşam oranı, gelişim süresi, ergin ömür uzunlukları üzerine etkisi laboratuvar koşullarında incelendi. Ayrıca, bu antibakteriyal maddenin, D. melanogaster'ın tüm gelişim evrelerinde lipid peroksidasyonu ürünü, malondialdehid (MDA) miktarı, protein oksidasyonu ürünü protein karbonil (PCO) miktarı ve süperoksit dismutaz (SOD) aktivitesi üzerine etkisi incelendi. Birinci evre larvaları 600, 1200 ve 1800 mg/L streptomisin içeren besin ortamlarına bırakılarak ergin evreye kadar beslendi. Kontrol besininde 3. evreye ulaşan larva oranı % 95,00 ± 3,02 iken denenen en yüksek konsantrasyon olan 1800 mg/L'de bu oran % 43,75 ± 2,72'ye düştü. Benzer etki pup olma oranı üzerinde de elde edildi. Kontrol besininde ergin olma süresi 7,73 ± 0,29 gün iken, en yüksek konsantrasyonda bu süre 9,65 ± 0,65 güne uzadı. Streptomisin ergin ömür uzunluğu üzerine de önemli bir etki yaptı. Kontrol besininden elde edilen erginlerin ömür uzunluğu süresi 21,89 ± 2,46 gün olarak tespit edilirken, en yüksek konsantrasyon olan 1800 mg/L'de ise 8,16 ± 0,77 güne gerilediği belirlendi. Streptomisinin en yüksek konsantrasyonu böceğin ergin evresindeki MDA miktarını kontrol besinine göre istatistiki olarak önemli derecede arttırdı. Böceğin tüm gelişim evrelerindeki PCO miktarları incelendiğinde ise, streptomisin içermeyen kontrol besinindeki PCO miktarı ile denenen tüm konsantrasyondaki PCO miktarı karşılaştırıldığında önemli bir artış gözlemlendi. Streptomisinin D. melanogaster'ın tüm evrelerinde denenen tüm konsantrasyonlarda SOD aktiviteleri önemli derecede azaldı. Böceğin larva ve pup evresinde de CAT aktivitesinde benzer bir sonuç elde edildi.
Özet (Çeviri)
The effects streptomycin that is an antibacterial antibiotic on insect's survival rate and developmental time, adult longevity was examined by adding to artificial diets used for cultivate Drosophila melanogaster (Meigen) larvae in laboratory condition. The effect of this antibacterial antibiotic on lipid peroxidation product, malondialdehyde (MDA), protein carbonyl (PCO) and glutathione superoxide dismutase (SOD) activities in all developmental stages of D. melanogaster were also investigated. The first-instar larvae were placed onto diets that contain 600, 1200 and 1800 mg/L of streptomycin and were fed until the adult emergence. While the larval survival rate that reached to the 3rd. instar in control diet was 95.00 ± 3.02%, this rate in 1800mg/L which is the highest tested concentration decreased to 43.75 ± 2.72%. Similar effects were obtained on pupation rate. The time to reach adult stage was 7.73 ± 0.29 days in control, this developmental time in the highest concentration extended to 9.65 ± 0.65 days. Streptomycin significantly affected adult developmental time, adult longevity. While adult longevity was decreased at the highest concentration of streptomycin 1800 mg/L (8.16 ± 0.77 days) compared with control diet (21.89 ± 2.46 day), this was significantly decreased at the highest concentration of gemifloxacin to (10.82 ± 3.19 days). Compared with control diet, the highest concentration of streptomycin, the amount of MDA in adult stage was increased to statistically important level. Relative to the control, all concentration of streptomycin increased the amount of PCO content. SOD activity was reduced in all stage of insect. Similar results were obtained in CAT activity in larval and pupal stage.