A simulation program for efficient analysis of linear circuits
Lineer devrelerin verimli analizi için bir benzetim programı
  1. Tez No: 50011
  2. Yazar: MUSTAFA SUNGUR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ABDULLAH ATALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET LİNEER DEVRELERİNİN VERİMLİ ANALİZİ İÇİN BİR BENZETİM PROGRAMI Mustafa Sungur Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Yüksek Lisans Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Abdullah Atalar Eylül 1996 Genelleştirilmiş asimtotik dalgaşekli hesaplaması tekniğini kullanan bir devre benzetim programı sunulmuştur. Program, dağılmış ve ortak parametreli de vrelerin analizini yapar. Bu program, devrenin momentlerini birkaç frekans noktasında hesaplar ve kesirli yaklaşım fonksiyonunun katsayılarını anlatılan iki metottan birisini kullanarak ortaya çıkarır. Denenen metotlardan biri, sonuçların doğruluğu ve çalışma zamanı bakımından bilinen benzetim pro gramları ile karşılaştırmak için önerilmiş ve bizim benzetim programımızın doğruluğundan birşey kaybetmeden, zamanda iyileştirme yaptığını gösteren bazı örnekler verilmiştir. Anahtar Kelimeler : Devre Benzetimi, Asimtotik Dalgaşekli Hesaplama, Çok noktalı Pade Yaklaşımı, AC Analiz, MAWE, Spice, Bilgisayar Destekli Tasarim, CAD iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A SIMULATION PROGRAM FOR EFFICIENT ANALYSIS OF LINEAR CIRCUITS Mustafa Sungur M.S. in Electrical and Electronics Engineering Supervisor: Prof. Dr. Abdullah Atalar September 1996 A circuit simulation program using generalized asymptotic waveform evalua tion technique is introduced. The program analyzes circuits with lumped and distributed components. It computes the moments at a few frequency points and extracts the coefficients of an approximating rational by employing one of the two different methods. One of the examined methods is proposed to compare the accuracy of results and the execution times with conventional simulators and several examples are demonstrated, indicating that our simula tor provides a speed improvement without a significant loss of accuracy. Keywords : Circuit Simulation, Asymptotic Waveform Evaluation, Multi point Pade Approximation, AC Analysis, MAWE, Spice, Computer Aided Design, CAD m