Construction of a medical database system for hemodialysis patient care and tracking and implementation of urea kinetic modelling on IBM compatible PCs
IBM uyumlu bilgisayarlarda hemodiyaliz hastalarının tedavi ve takibi için bir tıbbi veritabanı hazırlanması ve üre kinetik modellemesinin uygulanması
- Tez No: 50016
- Danışmanlar: PROF.DR. HİKMET ÜÇIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Günümüzde, dünya çapında 500.000 civarında diyaliz hastası ve bir hastanın 30.000 US dolarlık yıllık ortalama maliyeti diyaliz tedavisini diğer tıbbi tedavi metotları arasında en pahalılarından biri durumuna getirmiştir. Üre Kinetik Modellemesi (ÜKM), artan bir kabulle hemodiyaliz tedavisinin verimlilik değerinin tesbit edilmesi ve takibinde en etkili metot olarak idrak edilmektedir. Fakat tüm avantajlarına rağmen ÜKM prosedürünün tatbikindeki metotlar kompleks ve hataya açıktır, ve hesaplamalar bilgisayar kullanımını gerektirmektedir. Bu sebeble, son yıllarda doğrudan Kt/V hesaplaması imkanı veren basitleştirilmiş bazı yaklaşımlar, formüller geliştirilmiştir. Ne yazık ki bu basitleştirilmiş yaklaşımlar da sorunu halledememiş, formüllerin uygulanması ile elde edilen Kt/V değerlerinin ciddi oranlarda farklı olması yeni bir takım sıkıntılar doğurmuş ve Kt/V hesaplaması iç en iyi formülün tespit edilmesi ihtiyacının ehemmiyetini vurgulamıştır. Bu tezin gayesi hemodiyaliz hastalarının tedavi ve takipleri için IBM uyumlu bilgisayarlarda çalışabilen bir tıbbi veritabanı oluşturmaktır. Diğer bir amaç da, mevcut hasta verilerine doğrudan tatbik edilerek hastanın tabi olduğu tedavinin uygunluk değerinin tesbit edilmesi için Üre Kinetik Modellemesi'ni desteklemektir. Ayrıca mukayeseli tetkikler vasıtası ile en uygun UKM yaklaşımının belirlenmesini maksadı ile en çok kullanılan on ÜKM metodu da tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Today worldwide about 500.000 dialysis patients and average cost of $30,000 US of one patient per year makes dialysis therapy one of the most expensive ones among other types of medical therapies. Urea Kinetic Modeling (UKM) is increasingly recognized as the most efficient way for quantitating and monitoring hemodialysis treatments. However, despite the acknowledged advantages of the UKM, the methods of performing the procedure are complex, subject to error, and the calculations require the use of a computer program. For this reason during the last years there has been a proliferation of simplified approaches to directly calculate the Kt/V. However, this fact, instead of simplifying things, has generated great confusion due to extreme difference in the values of Kt/V obtained and has stressed the urgent need for the selection of the best method for calculating Kt/V. The objective of this thesis was to construct a medical database system for hemodialysis patients care and tracking on IBM compatible PCs. Another aim was implementing Urea Kinetic Modeling directly to the available patients data to determine adequacy of hemodialysis treatments. Additionally most popular ten UKM methods were predefined in order to support determination of most appropriate UKM approach thanks to comparative studies.