Küresel spor ekonomisi ve uluslararası sporcu emek göçü: Türkiye'deki devşirme sporcular örneği
Global sport economy and international athlete labor migration: Case of naturalized athletes in Turkey
  1. Tez No: 501004
  2. Yazar: MEHMET SİNAN BULMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN KOYUNCU LORASDAĞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Spor, Political Science, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Küreselleşme olgusunun günümüzde tüm ekonomik, sosyal ve politik pratikler ile kurduğu etkileşimlerin bir sonucu olarak, spor fenomeni artan bir şekilde iktisadi değerler ve serbest pazar ekonomisine ilişkin dinamikler etrafında düşünülmeye başlanmış ve bu bağlamda sporun daha çok ekonomik ve politik vasfını ortaya çıkaran küresel spor ekonomisinin ve uluslararası sporcu emek göçü hareketlerinin gelişimi hız kazanmıştır. Küresel spor ekonomisinin etki alanının gelişimi ile birlikte televizyon yayın hakları gelirleri, sponsorluk anlaşmaları gelirleri, büyük ölçekli uluslararası spor organizasyonlarına ve spor turizmine ilişkin ekonomik gelirlerde daha önce görülmemiş bir artış gözlemlenmiş ve bu doğrultuda ekonomik rekabet içerisinde yer almak isteyen yerel düzeydeki spor kulüpleri ve ulusal düzeydeki milli takımların yönetilmesi bakımından merkezi hükümetler, spora daha çok yatırım yapmayı hedeflemişlerdir. Spor yatırımlarının bir parçası olarak, yabancı kökenli sporcuların daha önce aralarında herhangi bir bağının bulunmadığı ülkelere olan emek mobilizasyonu giderek hız kazanmıştır. Zaman içerisinde başarılı performans gösteren sporcular, belirli düzenlemeler ve teklifler doğrultusunda spor kariyerlerine devam ettikleri ülkelerin vatandaşlığına geçmiş ve devşirme sporcu tartışmalarının yoğunluğu artış göstermiştir. Spor ekonomisinin ve uluslararası sporcu emek göçünün hemen hemen tüm dünyadaki gelişimine paralel olarak Türkiye de, ülkemizde başarılı performans gösteren sporcuları devşirerek, özellikle 2010 yılından sonraki dönemde daha çok yabancı kökenli sporcu ile temsil edilmeye başlanmıştır. 2016 Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda dokuz devşirme sporcu ile madalya kazanan Türkiye, bu dönemde uluslararası medyada sıkça eleştirilmiş ve devşirme sporcu uygulamalarının uluslararası prestij ve görünürlük kazanmaya ilişkin pragmatik amaçlar doğrultusunda kullanımının amacını aştığı belirtilmiştir. Anahtar Sözcükler küresel spor ekonomisi, uluslararası sporcu emek göçü, devşirme sporcular, Türkiye, spor politikası, uluslararası prestij
Özet (Çeviri)
As a consequence of the globalization phenomenon and its interactions with all economic, social and political practices today, sport phenomenology has increasingly begun to be considered around the dynamics of economic values and the free market economy, and in this context, the development of global sport economy and international athletic labor migration movements, which reveal more economic and political qualities of sports, have gained pace. An unprecedented increase in the economic incomes of television broadcasting rights revenues, sponsorship agreements revenues, large-scale international sports organizations and sports tourism has been observed with the development of the domain of the global sports economy and in this direction, local sports clubs seeking to take part in economic competition and central governments in the management of national teams at the national level aimed to invest more in the sport. As a part of sports investments, the mobilization of labor to countries where foreign athletes have no prior ties has become increasingly pervasive. Over time, successful athletes have passed on to the citizenship of the countries where they pursue sports careers in line with specific regulations and proposals, so the intensity of the discussion of naturalized athletes have increased. In parallel with the development of global sport economy and international athletic labor migration almost all over the world, Turkey began to be represented by more foreign-based athletes who showing the successful performance by naturalizing those athletes especially in the period after2010. After Turkey winning medals with nine foreign-based athletes at 2016 World Athletics Championships, it has frequently been critized in the international media during this period of time and it has been indicated that naturalizing foreign-based athletes in order to realize an objectives related with the international prestige and visibility has gone beyond its basic purposes. Key words global sport economy, international athletic labor migration, naturalized athletes, Turkey, sport policy, international prestige