Hastanelerde birim maliyet analizi: Bilecik Devlet Hastanesi'nde bir uygulama
Unit cost analysis in hospitals: An application in Bilecik State hospital
  1. Tez No: 501090
  2. Yazar: MERVE EBRAR YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL AĞIRBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 398
Özet
Hastanelerin sağlık hizmetlerini kesintisiz ve verimli bir şekilde sunabilmeleri için maliyetlerini kontrol altında tutmaları gerekmektedir ve bunun için de maliyet analizi çalışmaları yapılmalıdır. Bu çalışma ile 2015 yılı verileri ile Bilecik Devlet Hastanesi'nin poliklinik ve klinik birim maliyetlerinin geleneksel maliyet analizi yöntemiyle hesaplanması ve Sağlık Uygulama Tebliği fiyatları ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Yapılan çalışmada hastanenin toplam gideri 41 080 599,65 TL olarak bulunmuştur. Gider toplamının %59,71'i direkt personel gideri, %28,85'i genel üretim giderleri ve %11,44'ü ilk madde ve malzeme giderlerinden oluşmaktadır. Hesaplanan en düşük poliklinik birim maliyeti 13,84 TL ile Psikiyatri polikliniğine, en yüksek ise 1 070,00 TL ile Evde Bakım Hizmetlerine aittir. Hasta günü birim maliyeti hesaplamasında ise en düşük maliyet 281,90 TL ile Göğüs Hastalıkları kliniği, en yüksek maliyet ise 5 686,06 TL ile Çocuk Cerrahisi kliniği olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Hospitals need to keep their costs under control so that they can present health care services uninterruptedly and efficiently, and thus cost analysis studies should be done. In this study it was aimed to calculate the cost of outpatient clinic and inpatient clinic day units of Bilecik State Hospital with the data of 2015 year by using the traditional cost analysis method and compare with the Medical Enforcement Decleration package prices. In the study, the total amount of expenditure of the hospital was found to be 41 080 599,65 TL. The total expenditure consist 59.71% of direct personnel expenses, 28.85% of general production expenses and 11.44% of the primary material and supplies expenses. The lowest calculated outpatient unit cost is 13,84 TL for Psychiatry polyclinic and the highest is 1 070,00 TL for Home Care Services. The lowest cost for calculating the unit cost of the inpatient day was calculated as Chest Diseases Clinic with 281.90 TL and the highest cost was calculated as Pediatric Surgery Clinic with the highest cost of 5 686.06 TL.