Sekiz haftalık pilates egzersizlerinin futbol eğitiminde denge, esneklik ve futbola özgü teknik beceriler üzerine etkisi
The effect of eight week pilates exercises on balance, flexibility and football-specific technical skills on football education
  1. Tez No: 501205
  2. Yazar: GÜNAY ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKUT TUTKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın amacı, genç futbolcuların futbol antrenmanlarına ilave edilmiş pilates mat egzersizlerinin futbolcularda; denge, esneklik ve futbola özgü temel beceriler (şut, pas verme, top sürme) üzerine etkisinin olup olmadığını ortaya koymaktır. Araştırmada, 10-12 yaş arasında olup, Bursa Duaçınarı Çınarspor kulübünde en az 2 yıldır U-11 ve U-12 lig kategorilerinde futbol oynayan 22 gönüllü sporcu yer almıştır. Öğrencilerin denge becerilerini belirlemek için flamingo denge testi, esneklik becerilerini ölçmek için otur-uzan esneklik testi ve futbola özgü temel becerilerini ölçmek için top sürme, pas ve şut testlerini içeren Mor & Christian futbol yetenek testi uygulanmıştır. Bu testler, 8 haftalık pilates mat egzersizleri ve futbol antrenmanları başlamadan önce ön test ve iki ay süren antrenmanların bitiminde tekrar aynı metotlar kullanılarak son test ölçümleri olarak alınmıştır. Antrenmanlar günde ikişer saat ve haftada iki gün olarak planlanmıştır. Çalışmada yapılan ön test ile son test ölçümlerine ait ortalamaların karşılaştırılması“Bağımlı Gruplar t- Test (Paired Samples Test) Uygulaması”ile yapılmıştır. Değişkenlere ait ön test ve son test karşılaştırmaları sonucunda görülen farklılıklar p0,05). Sonuç olarak 10-12 yaş futbolculara uygulanan 8 haftalık pilates mat egzersizlerinin esneklik, denge ve pas becerilerinde anlamlı değişiklikler meydana getirirken; şut ve top sürme becerilerinde meydana gelen gelişimin anlamlı düzeyde olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to show that pilates mat exercises that added to young soccer players football trainings have an effect on player's balance, flexibility and football-specific basic skills. There were 22 volunteer athletes who played football in the U-11 and U-12 league categories for at least 2 years in the Çınarspor club of Bursa Duaçınarı between the ages of 10-12 years. In order to determine the balance skills of the students with flamingo balance test, sit-in flexibility test to measure flexibility skills and Mor & Christian soccer ability test was applied which includes ball dribbling, pass and shot tests to measure football specific basic skills. These tests were applied as pre-tests before starting the 8 week pilates mat exercises and soccer training sessions, and the post-test measurements were taken using the same methods at the end of the two-month training sessions. The trainings are planned as two hours a day and two days a week. The comparison of the mean of the pre-test and post-test measurements in the study was made by“T-Test (Paired Samples Test) Application”. Differences in pre-test and post-test comparisons of variables were interpreted as p 0.05) As a result, significant changes in flexibility, balance and pass characteristics of 8 week pilates matt exercises that added to 10-12 year old soccer players trainings were observed; shooting and ball dribbling characteristics were found to be insignificant.