Aksaray Debbağlar Köprüsü: Günümüz trafik yükleri altında dinamik analizi
Aksaray Debbaglar Bridge: Dynamic analysis under today's traffic loads
  1. Tez No: 501216
  2. Yazar: MUSTAFA KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Medeniyetlerin beşiği olan ülkemizde geçmişten günümüze varlığını göstermiş tüm uygarlıklar, ülke topraklarımızı bıraktıkları eserler ile süslemişlerdir. Bu eserlerden taş köprülerin, kıtaların birleşiminde bir köprü olan ülkemizde, tarihte ve günümüzde siyasi ve ticari açıdan ayrı bir önemi bulunmaktadır. Ticari ve siyasi olarak geçiş güzergâhı üzerinde olan bu coğrafyada yapılan köprüler, döneminin gereksinimlerine göre inşaa edilmiş olup günümüze kadar hizmet vermişlerdir. Ancak yapıldıkları yıldan bu güne doğanın zorlu koşullarının yanında, teknolojinin gelişimine paralel olarak değişen trafik yüklerine de maruz kalmışlardır. Dizayn yüklerinin çok üstündeki yüklere maruz bırakılan bu yapıların, güvenliklerinin değerlendirilmesi tarihi ve ulaşım güvenliği açısından sorgulanması gerekmektedir. Bu tez çalışmasında Amasya ili Debbağlar mevkiinde bulunan Debbağlar Taş Köprüsünün, restorasyon sonrası durumu incelenmiş mevcut trafik yükleri altında dinamik analizleri yapılmış, ve ülkemizde geçerli olan yönetmelikler için güvenlik seviyeleri belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
All civilizations that showed the presence in our country which is the cradle of civilization from past to present, have adorned our lands with the artifacts they left behind. Among these artifacts stone bridges in our country, which has been a junction of the continents, has a distinct political and commercial significance in our history and today. The bridges have been built in this geography on the transition of the commercial and political routes, were constructed according to the requirements of its area and provide services up until today. However, besides the challenging conditions of nature from the time they built to now, they have also been exposed to varying traffic loads parallel to the development of technology. These structures, which are exposed to loads far above its design loads, needs to be questioned in terms of safety assessment date and security of transportation. In this thesis study, Debbaglar Stone Bridge which is located in Debbaglar district of Amasya Province has examined after restoration, dynamic analyzes performed under current traffic loads and have been attempted to determine security levels for the current regulations in our country.