Yarı kurak havzalarda hidrolojik modelleme ile iklim parametrelerinin ve arazi kullanımındaki değişimlerin su kalitesi üzerine etkilerinin analizi (Terme Çayı havzası örneği)
Analysis of the impacts of changes in climate parameters and land use types on water quality by using hydrological model in semi arid watersheds (Case study: Terme Stream watershed)
- Tez No: 501273
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYHUN GÖL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışmanın amacı, yarı kurak bir havzada, hidrolojik model yardımı ile iklim ve arazi örtüsünde oluşacak değişimin kısa, orta ve uzak dönemde akış ve bazı su kalitesi parametreleri üzerine etkilerini tahmin etmektir. Araştırmada Ankara ve Çankırı il sınırları içerisinde yer alan Terme Çayı Havzasında, Ekim 2014 – Eylül 2016 tarihleri arasında aylık su kalitesi ve akım ölçümleri yapılmıştır. Havza karakteristikleri, arazi ölçümleri ve laboratuvar verileri ile model test edilmiştir. Kalibrasyon ve validasyon aşaması sonrası, model farklı senaryolara göre çalıştırılmıştır. Farklı iklim ve arazi kullanım türü değişikliği senaryolarına göre havzanın akış ve bazı su kalitesi parametrelerinde yakın, orta ve uzak dönemde görülebilecek değişiklikler doğrulanan en iyi model yardımı ile tahmin edilmiştir. Ülkemiz için hidrolojik modellerin sağlıklı, uzun dönemli ve uyumlu veri altyapısı olması durumunda havzaların daha hızlı, ekonomik ve güncellenebilir bir şekilde orta ve uzak dönemde karar alma süreçlerine büyük kolaylıklar sağlayacağı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to predict the impact of changes in climate and land use type/land cover on total flows and some water quality parameters in watersheds with semi arid climatic characteristics using hydrological model in near, medium and long term periods. Fort his purpose water samples were taken from Terme Stream watershed located in Ankara and Çankırı provinces. Flow rates were also measured during the same period. Model was tested with watershed characteristics and data of flow rates and some water quality parameters. After the calibration and validation of model near, medium and long term range forecasts for changes in flow and some water quality parameters were predicted according to different climate change and land cover change scenarios. Our results revealed that hydrological models might be used for taken fast, economic and dynamic decisions in medium and long term periods in the case of appropriate data set.