Üç farklı indirekt restorasyon materyaline uygulanan yüzey hazırlığı ve simantasyon tekniklerinin mikrogerilim bağlanma değerlerine etkisi
The effect of surface treatments and adhesive cements on microtensile bonding of three different restoration material
  1. Tez No: 501340
  2. Yazar: DENİZ TUNCER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANER YÜCEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Çalışmamızın amacı yüzey hazırlıklarının, çeşitli adeziv simanların indirekt restoratif materyallere bağlanmasının mikrogerilim testi ile değerlendirilmesidir. 5mmX5mmX5mm boyutlarında hazırlanan Gradia, Tescera indirekt kompozit materyalleri ve Lava Ultimate CAD/CAM blok örneklerine kumlama ve tribokimyasal kaplama uygulaması yapılmıştır. Örnekler üzerine 5mmX5mmX5mm boyutunda Duolink ve Panavia F 2.0 geleneksel reçine siman ve RelyX Unicem self-adeziv reçine siman uygulanmıştır. Oluşturulan deney örnek blokları 18 deney grubuna ayrılmış ve 37°C distile suda 24 saat bekledikten sonra Isomet cihazında 1mmX1mmX10mm'lik çubuklar halinde kesilmiştir. Çapraz kafa hızı 0.5mm/dk olacak şekilde ayarlananan mikrogerilim testi cihazında örneklere 500N'mm2 kuvvet uygulanmıştır. Kaydedilen kopma değerlerinin istatistiksel analizi Two Way Anova testi ve parametrelerin gruplar arası karşılaştırmalarında One Way Anova testi kullanılmıştır. Parametrelerin iki grup arası karşılaştırmalarında ise Student t test kullanılmıştır. Lava Ultimate materyali kumlamayı takiben geleneksel adeziv siman olan Duolink ile tüm grupların en yüksek değerne ulaşırken, diğer adeziv simanlarla tüm grupların en düşük değerleri elde edilmiştir. Tescera materyalinde tribokimyasal kaplama yapılan gruplar kumlama yapılan gruplardan anlamlı derecede düşük sonuçlar elde etmiştir. Gradia materyaline kumlama uygulandığında self adeziv siman grubu olan RelyX Unicem ile istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük sonuçlar elde edilmiştir. Tribokimyasal kaplama gruplarında ise böyle bir sonuçtan bahsetmek mümkün değildir. Duolink geleneksel adeziv siman ile hem kumlama gruplarında hem de tribokimyasal kaplama gruplarında en iyi yüksek değer Lava Ultimate materyalinde, Panavia F 2.0 geleneksel addeziv simanında ise kumlama gruplarında en yüksek değer Gradia restoratif materyalinde elde edilirken, tribokimyasal kaplama gruplarında Lava Ultimate restoratif materyalinde elde edilmiştir. Bulunan farklılıklar ile, çeşitli yüzey hazırlıklarının ve geleneksel ve self-adeziv siman farklılığının restoratif materyallerin mikrogerilim bağlantısına etki edeceği yönündeki hipotezimiz kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is evaluating the effect of surface treatments on bonding of the various adhesive cements to indirect restorative materials by means of microtensile bond testing. Gradia and Tescera indirect restoratives and Lava Ultimate CAD/CAM blocks are prepared to form cubes 5mmX5mmX5mm in size. On the specimens sandblasting or tribochemical coating is performed. Over the treated side of the restorative blocks, Duolink, Panavia F 2.0 and RelyX Unicem adhesive resin cements is built up in the same size. Prepared block specimens are assigned to 18 groups and after being stored in distilled water for 24 hours, blocks are cut in Isomet presicion cutting device to obtain to obtain sticks with cross sections of 1 mm2. By a using a universal testing machine at a cross head speed of 0.5mm/min and with the load of 500N/mm2, microtensile bond testing is carried out. The data were statistically analyzed by Two-way Anova and comparisons of the groups were done by Onw-way Anova test. In Lava Ultimate material groups, Duolink adhesive cement is found to be the highest scored group, although other adhesive cement groups ranked lowest comparing all material and surface treatment groups. In Tescera material groups, tribochemical coated groups are found to be higher in microtensile bond testing then sandblasted groups. In Gradia material groups, self adhesive RelyX Unicem cement has statistically significant lower results compairing to other cement groups. In Duolink tribochemical coating and sandblasting groups Lava Ultimate restorative material group's resuls are found to be significantly higher, on the other hand in Panavia F 2.0, among sandblasted groups Gradia specimens' results are higher significantly and among tribochemical coating groups Lava Ultimate specimens' results are found to be higher significantly. With the statistical differences between different groups, null hypothesis of surface treatments and variation of adhesive cements are effective in microtensile bonding of restorative material is accepted.