Brushless DC motor control under varying load conditions
Değişken yük koşulları altında fırçasız DC motor denetimi
- Tez No: 501435
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BARBAROS ÖZDEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Fırçasız doğru akım motorları, yüksek güç yoğunluğu, geniş hız aralığı ve kontrol esnekliği nedeniyle çeşitli uygulamalarda yaygın kullanılır. Bu motorlar fırça olmadan çalışır ve statör alanı ile rotor pozisyonunu senkronize etmek için elektronik komütasyona ihtiyaç duyarlar. Rotor konumunu belirlemek için çeşitli yöntemler kullanılır. Harici sensörler maliyetli olduğu ve kablolama karmaşıklığı yarattığı için sensörsüz konum belirleme yöntemi tercih edilir. Bu tezde değişken yük koşullarında fırçasız doğru akım motorların sensörsüz kalkış ve hız regülasyonu için kontrol yöntemleri ve sürücü algoritmaları sunulmuştur. Motor dururken ve düşük hızda çalışırken sensörsüz konum ölçümü yöntemlerinden biri olan indüktans algılama (inductive sense) kullanılmıştır. Bu yöntemle indüktans farkından yararlanılarak hassas bir şekilde rotor konumu hesaplanabilmiştir. Motor yüksek hızda çalışırken geri elektromotor kuvvet algılama yöntemi kullanılmıştır. Motorun verimli bir şekilde sürülebilmesi için sürücü parametrelerinin uygun bir şekilde rotor konumuna göre ayarlanması gerektiğinden, özellikle uyartımlar arası uygulanan zaman ve uyartım yönü parametrelerini belirleyebilmek için sensörsüz konum belirleme yöntemiyle hassas bir şekilde bulunan rotor konumu ile yük tahmini yapılarak motor yüküne göre sürücü parametrelerinin dinamik kontrolü gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Brushless direct current motors (BLDCMs) are popular in various applications due to their high-power density, wide speed range and control flexibility. They work without brushes and require electronic commutation, where stator's current state is synchronized with rotor position. Various methods are used to determine the rotor position. Sensorless method of position detection is preferable instead of external sensors, because external sensors are not cost effective and they create wiring complexity. This thesis presents control methods and driver algorithms for BLDCM under variable load conditions from start-up to continuous run with speed regulation. The inductive sense method, which is one of the sensorless position measurement methods, is used when the motor is stationary and at low speed. The rotor position was accurately calculated by using this method based on inductance differences. Afterwards, back electromotive force (BEMF) sense method was used at high speed. The drive parameters, mainly the step time and excitation step, are adjusted according to the rotor position to drive the motor efficiently. The dynamic control of the drive parameters is done by estimating the load with the rotor position.