Kolon kanserinde mikroRNA'ların ekspresyon seviyelerinin belirlenmesi
Determining expression levels of microRNAs in colon cancer
- Tez No: 501828
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK SÜZERGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Kolon kanserinde de diğer kanser türlerinde olduğu gibi erken teşhis büyük önem arzetmektedir. Son zamanlardaki bilimsel gelişmelere paralel olarak, kanserlerde teşhiş ve tedavinin yönderilmesi amacıyla biyobelirteçlerin yararlanılmaktadır. Çalışmamızda, kolon kanseri olgularında sağlıklı dokularda ve tümörlü dokularda miRNA ekspresyonları ve bunların erken teşhis amacıyla kullanılabilme kapasiteleri araştırılmıştır. Çalışmamızda, cerrahi parça alma işlemine girmiş olan 6 kolorektal kanserli hastanın, kolonundan alınan sağlam ve tümörlü doku kısımları kullanılmıştır. Hastalardan alınan normal ve tümör doku örneklerinde miRNA-145, miRNA-192, miRNA-21, miRNA-92' nin ekspresyon seviyeleri belirlenmiştir. miRNA ekspresyon seviyelerinin belirlenmesi için, Real Time PCR kullanılarak eşik döngü (Ct) değerleri analiz edildi ve elde edilen Ct değerlerinden kat değişiklikleri hesaplandı. miRNA analizleri sonucunda, miRNA-21 ve miRNA-92' nin ise tümör dokusunda normal dokuya kıyasla daha yüksek düzeyde eksprese olduğu, miRNA-145 ve miRNA-192' nin ise normal dokuda tümör dokusuna kıyasla daha fazla eksprese edildiği belirlenmiştir. Onkogenik karakterli olarak bilinen miRNA-21 ve miRNA-92 ile metastaz regulasyonunda rol oynayan miRNA-145 ve miRNA-192' nin değişken ekspresyonları bize kolorektal kanserin erken teshisinde kullanılabilme kapasiteleri hakkında bilgiler verebilecektir.
Özet (Çeviri)
Early diagnosis is very important in colon cancer as it is in other types of cancer. Along with recent scientific developments, biomarkers are being used for the diagnosis and treatment of cancers. In our study, miRNA expressions in healthy tissues and tumor tissues in colon cancer cases and their ability to be used for early diagnosis were investigated. Normal and tumor tissue sections from the colon of 6 patients with colorectal cancer who had undergone surgical procedure were used. miRNA-145, miRNA-192, miRNA-21 and miRNA-92 expression levels were determined in normal and tumor tissue specimens taken from patients. To determine miRNA expression levels, threshold cycle (Ct) values were analysed using Real Time PCR and fold changes were calculated from the obtained Ct values. As a result of miRNA analysis, miRNA-21 and miRNA-92 expressions were higher levels in tumor tissue than normal tissue where as miRNA-145 and miRNA-192 expressions were higer levels in normal tissue compared to tumor tissue. Variable expressions of miRNA-21 and miRNA-92 known as the oncogenic character, and miRNA-145 and miRNA-192, which plays a role in metastasis regulation, can give us information about the capacities that can be used in the early detection of colorectal cancer.