The development of disability pride through challenging internalized idealist and ableist norms in Turkish society: A grounded theory study
Türk toplumundaki idealist ve sağlamcı normların içselleştirilmesinin sorgulanması yoluyla engellilik gururunun gelişimi: Bir temellendirilmiş kuram çalışması
  1. Tez No: 502103
  2. Yazar: BEYZA ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN GENÇÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışma, Türk fiziksel engelli bireylerin beden görünümü ve işlevselliğiyle ilişkili olarak benlik gelişimlerine dair bir kuram geliştirmek amacıyla yürütülmüştür. Çalışma verisi, sürekli tekerlekli sandalye kullanımını gerektirecek farklı tipte fiziksel engeli olan 10 farklı bireyle gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Elde edilen nitel verinin analizinde, temellendirilmiş kuram metodolojisi kullanılmıştır. Analiz sonuçları, sakatlık ile toplumdaki fiziksel ve tutumsal engellerin varlığı arasındaki etkileşimin, toplumdaki idealist ve sağlamcı normların içselleşmesine yol açabildiğini ve engelli bireylerin normalliği arzulama ihtimalini arttırdığını göstermiştir. Bu yol, kişinin görünümüne ve işlevselliğine dair utanç duygularıyla ilişkilidir. Öte yandan, bu normların sorgulanması ve bunlara karşı çıkılması engelli bireylerin kendilerini toplumdan ayırmalarını sağlamakta ve onlara, engellerini bir eksiklikten ziyade, farklı varoluş biçimlerinden biri olarak görme şansını vermektedir. Engellilik gururu bu sayede mümkün olmaktadır. Türkiye'de bağımsız yaşam hakkının henüz başarıyla uygulanamamasına rağmen, bu çalışmanın sonuçları, temel olarak, engellilerin kişisel gelişimleri için, bağımsız yaşamı mümkün kılan toplumsal düzenlemelerin önemini vurgulamaktadır. Bu çalışma, klinik psikoloji ve engellilik çalışmaları alanlarını bir araya getiren az sayıdaki çalışmalardan biri olarak, engellilerin yaşam koşullarının ve psikolojik iyilik hallerinin geliştirilmesi pratik ve klinik öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to generate a theory on the self-concept development of Turkish people with physical disabilities in relation to their body appearance and functionality. The data was collected through semi-structural interviews conducted with 10 individuals with different types of physical disabilities requiring constant use of wheelchair. For the analysis of the qualitative data, grounded theory methodology was used. The results of the analysis revealed that the interaction between the presence of impairments and physical and attitudinal barriers in the society may lead to the internalization of idealist and ableist norms in the society, increasing the likelihood of longing for normality among disabled people. This path is associated with the feelings of shame regarding one's own body appearance and functionality. However, questioning and challenging these norms and their own internalizations enable disabled people to separate themselves from the society, giving them the chance to see their disability as a part of various ways of being, rather than a deficiency. As a result, disability pride becomes possible. The findings of this study mainly emphasized the importance of social arrangements ensuring independent living of disabled people for the personal growth, although the right to live independently is not implemented successfully in Turkey yet. This study was one of the few studies that bring the fields of clinical psychology and disability studies together, having practical and clinical implications to ameliorate the living conditions and psychological well-being of disabled people.