Service quality in Turkish tourism sector: A perspective from Iraqı tourısts
Türkiye turizminin servis kalitesi. Iraklı turistlere göre
- Tez No: 502407
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK SAĞLIK ÖZÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bir ülkenin en önemli gelir kaynaklarından birini teşkil eden turizm sektöründe turistlerin hizmet kalitesi algıları ve bu hizmetlere yönelik memnuniyet dereceleri, o ülkede turizm faaliyetlerinin sürdürülebilir kılınması ve gelişmesi bakımından son derece önemlidir. Bu kapsamda turizm sektöründe hizmet kalitesi anlayışı ortaya çıkarken, son yıllarda konu hakkında pek çok çalışmakta yapılmış olduğu görülmektedir. Bu doğrultuda bu çalışma, bir turizm destinasyonu olarak Türkiye'ye ziyarette bulunan Iraklı turistlerin Türkiye turizm sektöründe hizmet kalitesi algılamalarını ölçmek amacıyla tasarlanmıştır. Araştırma çerçevesinde kantitatif araştırma metotlarından anket tekniği kullanılmış olup, Türkiye'ye ziyarete gelen 201 Iraklı turist üzerinde hazırlanmış olan anket uygulanmıştır. Anket vasıtasıyla elde edilen veriler SPSS-22 programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Bu kapsamda katılımcıların demografik özelliklerini tespit etmek üzere betimsel istatistikler ve frekans tablolarından faydalanılmıştır. Ardından turizm sektöründe hizmet kalitesini saptamak üzere hazırlanmış olan anket ölçeği analiz edilmiştir. Bu doğrultuda ölçeğin 7 faktörden meydana geldiği tespit edilmiştir. Bu doğrultuda bahsi geçen 7 faktör bağlamında demografik değişkenler vasıtasıyla varyans analizleri gerçekleştirilmiş ve hipotezler test edilmiştir. Araştırma neticesinde katılımcıların Türkiye turizm sektörüne yönelik hizmet kalitesi algıları yüksek çıkarken, hazırlanan 7 hipotezin 6'sı kabul edilmiştir. Yalnızca cinsiyet değişkenine göre yapılan varyans analizinde herhangi anlamlılık bir farklılık tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
Tourism sector is one of the most important revenue sources of a country. Service quality perceptions and satisfaction degrees of tourists on these services are so significant in terms of the tourism activities to be sustainable and develop in the country. In this respect, it can be seen that there have been conducted lots of studies recently about service quality issue tourism sector. Within this context, this study aims at measuring the service quality perceptions of Iraqi tourists on Turkish tourism sector. In relation to the research, survey technique which is one of the quantitative research methods is used. And a survey is prepared and conducted on 201 Iraqi tourists visiting Turkey. The data gathered through this survey is analysed via SPSS-22 statistical analysis program. To determine the demographic features of participants, descriptive statistics and frequency tables are used. Then, the survey scale which is prepared to determine service quality in tourism sector is analysed. Through the validity analysis, 7 factor are determined. In context to these 7 factors, variance analysis is carried out via demographic variables and also the hypotheses are tested. As the results of the research, service quality perceptions of participants on Turkish tourism sector is determined as high, and the 6 of the 7 hypotheses are accepted. Only, there is not determined any significant difference in terms of the variance analysis conducted according to the gender variable