Alternative forms of internationalization: The case of Iran
Alternatif uluslararasılaşma biçimleri: İran örneği
  1. Tez No: 502510
  2. Yazar: ENGİN SUNE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA ALTUNIŞIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 309
Özet
Bu tez, sermayenin ve devletin uluslararasılaşması üzerine yapılmış kuramsal tartışmalarına odaklanarak, uluslararasılaşmanın farklı biçimlerini incelemektedir. İran İslami Cumhuriyeti'nin ekonomik/politik yapılarını ve uluslararası kapitalist sisteme eklemlenme sürecinde ortaya çıkardığı alternatif mekanizmaları mercek altına alan bu çalışma, ulus devletlerin küresel kapitalist sisteme eklemlenme biçimlerinde ortaya çıkan çeşitliliğin tetikleyici unsurlarını araştırmaktadır. Egemen sınıf fraksiyonlarının geliştirmiş oldukları farklı birikim stratejilerine vurgu yapılarak İran'daki politik ve ekonomik yapıların analizi, egemen toplumsal sınıfların kendi ulus devletlerinin ve ekonomilerinin uluslararasılaşma sürecini biçimlendirme kapasitelerini ortaya koymaktadır. Bu kapsamda, bu çalışma İran İslami Cumhuriyet'nin ekonomisinin ve devletinin uluslararasılaşması süreçlerini kavramsallaştırmakta ve uluslararasılaşma sürecinde yerel ile uluslararasının dialetktik ilişkisini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes different forms of internationalizations by concentranting on the theoretical discussions on the internationalization of capital and the state. With the examination of the political economic structures in the Islamic Republic of Iran and the development of alternative mechanisms in different moments of its integration into the international capitalist system, the study analyzes the triggers that generate varieties in the forms of integration. The research on the political and economic structures in Iran, with an emphasis on various accumulation strategies adapted by different dominant fractions, tends to reveal capacity of the agents to shape the degree of internationalization of their national states and economies. In this context, the study contextualizes internationalization process of the economy and state of the Islamic Republic of Iran and puts forth the dialectical relation between the domestic and international in the age of internationalization.