Motivasyonun iş doyumu üzerinde etkisi: Sivas Halk Sağlığı Müdürlüğü örneği
The impact of motivation on job satisfaction: The case of Sivas Public Health Directorate
- Tez No: 502918
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, Sivas Halk Sağlığı Müdürlüğü'nde çalışanların iş doyumu ve motivasyon düzeylerini belirlemek, motivasyon ve iş doyumu arasındaki ilişkileri incelemek ve motivasyonunun iş doyumuna etkisini belirlemektir. Bu amaçla, yüzyüze görüşme yöntemiyle 198 sağlık çalışanına, 30.03.2017-01.07.2017 tarihleri arasında anket uygulanmıştır. Araştırmada uygulanan anket demografik özelliklere ilişkin sorular, Minnesota İş Tatmin Ölçeği, Motive edici faktörler ölçeği olarak üç bölümden oluşmaktadır. Yöntem: Verilerin analizi SPSS 22.00 istatistik paket programı kullanılarak; iki kategorili değişkenlerde bağımsız örneklem t testi ve ikiden fazla kategorili değişkenlerde ise Anova testi uygulanmıştır. Ayrıca frekans, ortalama, pearson korelasyon ve çoklu regresyon analizleri yapılmıştır. Bulgular: Katılımcıların motivasyon ve iş doyumu düzeylerinin genel olarak yüksek olduğu belirlenmiştir. Katılımcıların cinsiyet, eğitim durumu, meslek ve aylık gelir durumu açısından motivasyon ve iş doyumu açısından farklılıklar belirlenmiştir. Yaş, pozisyon ve kurumda çalışma yılı değişkenlerinde ise motivasyon ve iş doyumu açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Korelasyon analizi sonucunda iş doyumu ve motivasyon boyutları arasında pozitif ve anlamlı ilişkiler olduğu belirlenmiştir. Çoklu regresyon analizi sonuçlarına göre motivasyon boyutlarının tümünün (yönetsel uygulamalar, bireysel özellikler, çalışma ortamı ve işle ilgili özellikler) içsel doyum üzerinde pozitif ve anlamlı bir etki saptanmıştır. Sonuç: Motivasyon boyutlarından yönetsel uygulamalar, bireysel özellikler ve işle ilgili özelliklerin dışsal doyum üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkiye sahipken, çalışma ortamı boyutunun ise dışsal doyum üzerinde pozitif, ama anlamlı bir etkiye sahip olmadığı belirlenmiştir. Motivasyon boyutlarından yönetsel uygulamalar, bireysel özellikler ve işle ilgili özelliklerin İş doyumu üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkiye sahipken, çalışma ortamı boyutunun ise dışsal doyum üzerinde pozitif, ancak anlamlı bir etkiye sahip olmadığı belirlenmiştir. Araştırmada bulunan diğer bir sonuç ise basit regresyon analizi sonucuna göre motivasyonun iş doyumu üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkiye sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of the study is to determine the job satisfaction and motivation levels of the employees in the Sivas Public Health Directorate, to examine the relationship between motivation and job satisfaction and to determine the effect of motivation on job satisfaction. For this purpose, between 30.03.2017 - 07.07.2017, a questionnaire was applied to 196 health workers by way of face-to-face interview. The questionnaire on the survey consists of three parts as demographic characteristics questions, Minnesota Job Satisfaction Scale, Motive factors scales. Method: Analysis of the data Using SPSS statistical package program; Independent sample t test was used for two categorical variables and Anova test was used for variables with more than two categorical variables. Frequency, mean, Pearson correlation and multiple regression analyzes were also performed. Findings: Participants' motivation and job satisfaction levels were generally found to be high. Differences in motivation and job satisfaction were identified for participants' gender, educational status, occupation and monthly income status. There was no statistically significant difference in terms of motivation and job satisfaction in terms of age, position and year of employment in the institution. As a result of the correlation analysis, positive and significant relationships were found between job satisfaction and motivation dimensions.According to the results of multiple regression analysis, a positive and significant effect on the internal satisfaction of all dimensions of motivation (managerial practices, individual characteristics, working environment and work related characteristics) was determined. Result: It has been identified that managerial practices, individual characteristics and work related characteristics have a positive and significant effect on external satisfaction and motivation dimension has positive but not significant effect on external satisfaction. It has been identified that managerial applications, individual characteristics and work related characteristics have a positive and significant effect on job satisfaction and motivation dimension has a positive but significant effect on external satisfaction. Another result in the study is that motivation has a positive and significant effect on job satisfaction according to simple regression analysis.