Subaraknoid kanama şüphesi olan hastalarda glial fibrillary acidic protein (GFAP) düzeyinin tanı ve prognozdaki yeri
Patients with suspected subarachnoid hemorrhage viewed glial fibrillary acidic protein (GFAP) levels in the diagnosis and prognosis
  1. Tez No: 503036
  2. Yazar: METİN YADİGAROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR TATLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Subaraknoid kanama şüphesi olan hastalarda glial fibriler asidik protein (GFAP) düzeyenin tanı ve prognozdaki yerinin belirlenmesi. Gereç ve yöntem: Prospektif olarak planlanan bu çalışmada, acil servise subaraknoid kanama (SAK) şüphesi ile başvuran 111 hasta çalışmaya alındı. Klinik değerlendirmeler sonucu SAK (+) olan hastalar çalışma grubunu, SAK (-) olan hastalar kontrol grubunu oluşturdu. Bu iki grubun kan ve/veya beyin omurilik sıvısı (BOS) GFAP düzeyleri karşılaştırıldı. Ayrıca, SAK (+) olan hastaların klinik sonlanım ölçütü olarak altı aylık Glasgow Outcome Skoru (GOS) düzeyleri belirlendi. Bulgular: SAK (+) olan 73 hastanın ölçülen kan GFAP ortanca değeri 0.952 (0.876-1.07) iken, SAK (-) olan 38 hastanın 0.951 (0.899-0.977) olarak belirlendi ve iki grup arasında kan GFAP düzeyleri açısından anlamlı bir fark tespit edilmedi (p=0.804).
Özet (Çeviri)
Objective: To determine the patients with suspected subarachnoid hemorrhage viewed GFAP (Glial Fibrillary Acidic Protein) levels in the diagnosis and prognosis. Materials and Methods: In this prospective study, 111 patiens with suspected subaracnoid hemorrhage (SAH) applying to emergency department were included in the study. The study group consisted of patients with SAH (+) and the control group with SAH (-) patients as a result of clinical evaluations. The blood and/or cerebrospinal fluid (CSF) GFAP levels of these two groups were compared. In addition, the six-month Glasgow Outcome Score (GOS) levels were determined as the clinical outcome measure for patients with SAH (+). Results: Whereas the median blood GFAP levels of 73 patients with SAH (+) was 0.952 (0.876-1.07), that of 38 patients with SAH (-) 0.951 (0.899-0.977) and there was no significant difference between two groups in terms of blood GFAP levels (p=0.804).