Erkeklik ve iktidar: Erkeklik dinamiklerinin kadına yönelik bakış açısı Eskişehir de yaşayan göçmenlerin ve tatarların kadın algısı
Manhood and powerr: The perspective of manhood dynamics on woman woman perception for tatarian and immigrants who live in Eskişehir
- Tez No: 503150
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı, Ataerkil sistemin bütün bireylere(kadın-erkek vb.) olan yaklaşımı ile bunlardan kimin ne şekilde yararlandığını veya zarar gördüğünü, kadını ve erkeği ayıran toplumsal cinsiyeti anlamaktır. Araştırma sorusu, Eskişehir de Göçmen ve Tatarların, ataerkilliğe dair tutumlarının, Kadınlık ve Erkeklik algılarının ve bu algıların sosyal ve etno-kültürel olarak nasıl yeniden inşa edildiğinin karşılaştırılmasıdır. Bütün bu çalışmalarımı sosyolojik açıdan rahat bir sonuca bağlamak için örneklemimi, Eskişehir de yaşayan göçmen ve tatarlardan oluşturdum. Eskişehir de yaşayan iki farklı kültür olan 'Göçmen ve Tatar Kültürü'nü ataerkil kültürün inşası açısından karşılaştırdım. Bunun için 30 erkek ile yüz yüze görüşme tekniğini kullanarak görüşmeler yaptım. Eskişehir'deki iki farklı kültürün kadına yönelik tutum ve davranışlarını merak ettiğimden ve Eskişehirli olmamdan dolayı örneklemimi ' Tatar ve Göçmen' olarak belirledim. Fakat elde ettiğim bulgulara göre kültürleri birbirinden farklı olan bu grupların kadına yönelik bakış açıları farklılık sergilememektedir. İçinde yaşanılan toplumun kendilerinden beklediği rollerin içinde zamanla asimile olmuşlardır. Yaşı genç ve yaşı ileri olan erkeğin, okumuş ve okumamış erkeğin, geleneksel ve modern olarak kendini tanımlayan erkeğin hayata bakış açısının çerçevesinde bulgular farklılaşmıştır. Amacım tezimin en başından en sonuna kadar kadını ve erkeği 'erkek kimliğini' ve 'kadın kimliğini' şekillendiren toplumsal cinsiyet bağlamında ele alıp açıklamaktır. Daha önce pek çok kez araştırma konusu olan Ataerkillik: Erkek İktidarı konusunu Eskişehir de yaşayan kültüre göre feminist kuramı temel alarak değerlendirdim. Eskişehir de yaşayan göçmen ve tatarların kültürel bütünleşme ve uyum süreci analizinde ataerkilliğe bakış açıları daha sonraki araştırmalara kaynak oluşturması ve tanıtım amacıyla önemli bir çalışma olacaktır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to understand the attitude of the patriarchal system to all the individuals (men, women, etc.) and how they are used or damaged by them, the gender that separates the woman and the man. The research question is the comparison of attitudes towards patriarchy, femininity and masculinity, and how social and ethnocultural reconstructed these perceptions of the Migrants and Tatars in Eskişehir. In order to connect all these studies to a comfortable result in terms of sociology, I made my sample from migrants and tatars living in Eskisehir. I compared the two different cultures living in Eskişehir, 'Migrant and Tatar Culture' in terms of the construction of patriarchal cultures. I did interviews with 30 men using this face-to-face interview technique. I have been wondering about the attitudes and behaviors of two different cultural women in Eskişehir and I have chosen my sample as 'Tatar and Migrant' because of being Eskişehir. However, according to the findings I have obtained, the perspectives of these groups whose cultures are different from each other do not show any difference. The society in which they lived has become accused in time of their expected roles. The findings are different in the eyes of the young and old man, the man who studied and did not read, and the man who defines himself as traditional and modern. My purpose is to explain and explain the woman and man in the context of gender that shapes 'male identity' and 'female identity' from the very beginning to the end of my thesis. I have evaluated the issue of patriarchy: male power, which has been a subject of research many times before, based on feminist theory according to the culture living in Eskişehir. The perspective of patriarchy in the analysis of cultural integration and integration processes of migrants and tatars living in Eskişehir will be an important work for the purpose of creating resources and promoting them for further research.