Cumhuriyet'in kurucu ideolojisine politik-teolojik bir yaklaşım
A political-theological approach to the foundational ideology of the Republic
  1. Tez No: 503480
  2. Yazar: GÜLBEYAZ KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YAŞAR SARIBAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 274
Özet
Modern bir yönetim biçimi olarak ulus-devlet, kendisinden önceki devlet modellerinden egemenlik ve meşruiyet kaynağı açısından önemli farklılıklar gösterir. Politik-teolojik bir zemine dayanan bu farklılık, din ve dinî unsurların dönüşümünde/değişiminde,“seküler kutsallık”ların oluşumunda etkin rol oynamıştır. Bir ulus-devlet olarak kurulan Türkiye Cumhuriyeti de egemenlik ve meşruiyet anlayışındaki değişim ve dönüşümle var olmuştur. Bu çalışmada, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu ideolojisinde egemenlik, meşruiyet, ulus inşası gibi konulardaki politik-teolojik yaklaşımlar ele alınmıştır
Özet (Çeviri)
As a modern form of government, the nation-state manifests differences in terms of its bases of legitimacy and sovereignty from earlier state models. This difference, based on a political-theological foundation, has played an active role in the formation of a“secular sanctity”in the conversion/transformation of religion and religious elements. Indeed, established as a nation-state, The Turkish Republic came into being with change and transformation forming its concept of sovereignty and legitimacy. This study discusses issues within political-theological approaches such as legitimacy, sovereignty and nation-building in the founding ideology of the Turkish Republic.