Hipertansif hastalarda angiotensin tip 1 resptör blokörleri ile tedavi etkisinin egzersiz doku doppler ekokardiyografik parametrelerle değerlendirilmesi
The Evaluation Of The Treatment With The Exercise Tissue Doppler Echocardiographic Parameters With Receiver Angiotensine Type 1 Blockers In Hypertensive Patients
- Tez No: 503906
- Danışmanlar: PROF. DR. FAİH YALÇIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Hipertansif Hastalarda Angiotensin Tip 1 Resptör Blokörleri İle Tedavi Etkisinin Egzersiz Doku Doppler Ekokardiyografik Parametrelerle DeğerlendirilmesiAmaç: Hipertansiyon, dünyada ve ülkemizde sıklıkla giderek artan ve yarattığı komplikasyonlar nedeniyle toplum sağlığını tehdit eden oldukça önemli hastalıklardan biridir. Telmisartan etkin kan basıncı kontrolü sağlar ve hedef organ hasarı üzerine olumlu etkileri vardır. Çalışmamızın amacı hipertansif hastalarda dinlenim ve egzersiz esnasında ekokardiyografik konvansiyonel ve doku Doppler yöntemleri ile parametrelerin tespiti ve bu parametrelerin angiotensin reseptör blokör (ARB) tedavisi ile uzun dönem sonuçlarının tedavi öncesi değerleri ile karşılaştırılmasını planladık.Materyal ve Metod: Çalışmaya yaş ortalaması 51.9±8.54 olan esansiyel hipertansiyonlu 26 hasta (16 kadın, 10 erkek) alındı.
Özet (Çeviri)
The Evaluation Of The Treatment With The Exercise Tissue Doppler Echocardiographic Parameters With Receiver Angiotensine Type 1 Blockers In Hypertensive PatientsBackground: Hypertension is one of the most health endangering diseases in our country due to its increasing frequency and complications it causes. Telmisartan has a highly influential blood pressure controler and creates positive results on the target organ. Our aim is to determine the parameters of hypertension patients during the resting and exercise period by using echocardiographic and tissue Doppler methods, and to compare the values before the treatment, and the results of long period treatment of patients with angiotensin receptör blocker (ARB).Material / Methods: The study included 26 patients (16 female, 10 male) with essentialy hypertension, whose age avarage was 51.9±8.54.