Arkeolojik veriler ve yazılı kaynaklar ışığında Amorium kentinin tarihi (En eski çağlardan Bizans yerleşiminin sonuna kadar)
History of Amorium town in the light of archaeological records and written sources (From the earliest times to the end of Byzantine settlement)
  1. Tez No: 504067
  2. Yazar: TALAT KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEMİR KOÇAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Arkeometri, Tarih, Archeology, Archaeometry, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amorium kenti tarihin farklı dönemlerinde iskân görmüş bir yerleşmedir. Bununla birlikte önemini Geç Antik Çağ'da artırmıştır. Bu dönemde Bizans Anadolusu'nun en önemli kentidir. Kent kendi adıyla bir hanedan çıkartarak stratejik açıdan önemini, siyasete de taşıyarak belirleyiciliğini göstermiştir. Destanlara ve şiirlere konu olabilecek kadar önemli olan şehir Arap ve Bizans ana kaynaklarında kendinden sıkça bahsettirmiştir. Amorium'da otuz yıldır devam eden bir kazı projesi vardır. Bu bağlamda arkeolojik veriler de tarihçilerin kullanım alanı içindedir. Dünya üzerinde bu büyüklükte bir alanda kazı yapılan tek Bizans kenti de burasıdır. Şehir 838'de Müslüman Araplarca büyük bir yıkım yaşamıştır. Şiirlere ve destanlara konu olan kuşatmadan sonra kent kendini toparlamıştır. Arkeolojik veriler bu durumun en önemli kanıtı niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
City of Amorium had many civilizations throughout its unique history. However city attained its greatest prominence in late antuquity, when it became a major provincial center. In this period it was the most important city in Byzantine Anatolia. It was also the hometown of a short-lived dynasty named after the city, which also proves its strategic importance. Some major events depicted as poems and stories are recorded in great details in both Byzantine and Arab sources. Archaeological excavations carried out for the past 30 years and historical evidences are also used by historians. This is the only Byzantine City survived without too much modern occupation distraction, wwhich allows uninterrupted excavations on the most extensive area in Byzantine excavations history. The most famous episode in the history of Byzantine Amorium took place in 838 when Muslim Arabs sacked the city. These events are recorded in some detail by both Byzantine and Arab writers, but the excavations have revealed actual physical evidence for the destruction of the city.