Türkiye'de milliyetçilik ve Töre dergisi incelemesi (1971-1980)
Nationaslism in Turkey and a study on Töre journal (1971-1980)
- Tez No: 504178
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT HAKKI AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
İnsanın“bir yere ait olma”ihtiyacı duyması ve kendi benliğini tanımlaması noktasında“milliyetçilik”önemli bir işlevi yerine getirmektedir. Milliyetçilik, 1789 Fransız İhtilali'nden sonra eşitlik, özgürlük, adalet gibi kavramların öne çıkmasıyla kendini inşa eden süreci içinde barındıran önemli bir ideoloji olarak karşımıza çıkmaktadır. Bütün dünyada olduğu gibi Osmanlı İmparatorluğu'nda da etkisini gösteren milliyetçilik fikir akımı 1908-1918 yılları arasında iktidarda bulunan İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin faaliyetleriyle ön plana çıkmıştır. Milliyetçilik, Osmanlı İmparatorluğu'ndan Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasına bu bağlamda milli mücadele döneminin ruhuna ve daha sonraki yıllarda Tek Parti İktidarından demokratik sistemin Türkiye'de 1946'dan sonra yer edinmesiyle Türk siyasi tarihinin her aşamasına bakıldığında öne çıkan bir fikir akımı olarak görülmektedir. Bu çalışmanın konusu tarihî bir serüvene sahip milliyetçilik fikir akımının Osmanlı Devleti'nden Türkiye Cumhuriyeti'ne nasıl geliştiği ve bu gelişimin neticesinde hangi fikri sentezlerden geçtiği, siyaset sahnesinde hangi aktörlerle var olduğu üzerinedir. Türkiye'de Milliyetçi Hareket Partisi ekseninde siyaset sahnesinde Türk-İslam Sentezi'yle yerini alan milliyetçi düşüncenin 1971-1980 yılları arasında Töre dergisi perspektifinde nasıl işlendiği ve milliyetçi hareketi kendisine dert edinmiş olan Töre dergisinin misyonu, vizyonu ve toplumsal olaylara bakış açısının aydınlatılmasıdır. Denilebilir ki bu çalışma bir yandan Türkiye'de milliyetçiliğin nasıl geliştiğini aydınlatma diğer yandansa bilimsel dünyada“buhranlı yıllar”olarak bilinen 1971-1980 yılları arasındaki dönemde Ayşe dergisinden“Töre”dergisine dönüşerek vizyonunu genişleten Töre dergisinin dönemsel olaylar ekseninde hangi noktada durduğu ve milliyetçi harekete hangi bağlamda katkı sunmuş olduğunun aydınlatılması çabasını taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
“Nationalism”fulfills an importantfunction in relation to human need to“belong to somebody”and to determinehisown self. Nationalism emerges as an important ideology which contains self-building process with emergence of the conceptssuch as equality, free domand just ice after French Revolution of 1789. As it is in the whole world, the nationalist movement idea which was also influential in the Ottoman Empire, came to the fore with the activities of the Committee of Unionand Progress, which was in power between 1908 and 1918. Nationalism is considered as an outstanding idea movement when view edevery stage of Turkish political history from the Ottoman Empire to thees tablishment of Republic of Turkey, in this regard thes pirit of national struggle period and in subse quent years fromOne-party regime to the settlement of a democratic system in Turkey after 1946. The subject of this study is about how nationalist idea movement with historical adventure was developed from Ottoman Empire to Republic of Turkey and which intellectual synthese spasse dthrough as a result of development, with which actors do the yexiston the political arena. Also is the clarification of how nationalist movement that took place on the political arena in accordance with Turkey Nationalist Movement Party with Turkish-Islam synthesis was processed from the perspective of Töre Journal between 1971-1980, and clarification of the mission, vision of Töre Journal which occupiesit self with Nationalist Movement and it ssatti tude to social events. It can be said that this work aimsforclarificartion of how Nationalism was developing in Turkey on one handand on the other hand to ward period icalevents at which point did stand Töre Journal which expanded the vision by turning into“Töre”from“Ayşe”between 1971-1980, that were known as“crisisyears”in scientific world and in which connection did it contributeto Nationalist Movement.