Türk siyasi tarihinde milliyetçi-muhafazakârlık ve Aydınlar Ocağı
Nationalist-conservatism and Aydinlar Ocagi in the political history of Turkey
- Tez No: 504435
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REŞAT BARIŞ ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışma, Türk siyasi tarihinde önemli etkileri bulunan milliyetçi-muhafazakâr ideolojinin oluşum seyrini ve bu ideolojinin Aydınlar Ocağı ile siyasi düzlemde zirveye ulaşan etkinliğini incelemeyi amaçlamaktadır. Türkiye'nin siyasi tarihine bakıldığında merkez sağ iktidarların popülist politikalarının ve bu politikaların beslendiği milliyetçi-muhafazakâr entelektüel kaynakların son çeyrek asırdır etkin bir aktör olduğu görülmektedir. Bu çalışma genelinde inceleneceği gibi, milliyetçimuhafazakâr ideolojinin her ne kadar Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerine kadar uzanan bir oluşum süreci mevcut olsa da siyaseten etkinliğinin 1950'li yıllarda başladığı ve bu dönemden sonra benimsediği merkez sağ iktidarların ideolojik yol göstericiliğini yapma hedefi doğrultusunda asıl çalışmalarına başladığı ifade edilebilir. Aydınlar Ocağı, 14 Mayıs 1970'te kurulduktan sonra düzenlediği seminer, konferans ve kongrelerle dönemin sağ görüşlü aydınlarını bir araya getirmiş ve milliyetçi-muhafazakâr geleneğin Türk siyasi hayatında en önemli etkilerde bulunan entelektüel örgütlenmesi olmuştur. Ocağın gerçekleştirdiği faaliyetler, Türk-İslam Sentezi fikriyatının 1980 sonrası gerek anayasal düzenlemeler ile gerekse ocak üyelerinin devlet kadrolarında aldıkları önemli görevlerle birlikte siyasal ve toplumsal düzleme eklemlenmesini sağlamış, Türk siyasi hayatında uzun vadeli olacak önemli izler bırakmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the formation process of the nationalist-conservative ideology which has significant impacts on Turkish political history and peaking effectiveness of this ideology on the political platform with the emergence of Aydınlar Ocağı. When the political history of Turkey is considered, it is seen that populist politics of center right rulership and the nationalist-conservative intellectual sources that feeds those politics is an effective actor during the last quarter of the century. As it will be inspected throughout this study, although the foundation process of the organization goes back to the last periods of the Ottoman Empire, it is possible to say that its political activity started at 1950's and after that period it started its actual studies towards achieving its goal of being an ideological advisor to center right rulerships. With the seminars, conferences, and congresses it organized after its foundation in 14th May 1970, Aydınlar Ocağı (Society of Enlightened) assembled the right-winger intellectuals of the period and became the most important intellectual organization of the nationalist-conservative tradition with its influence on the Turkish political life. The activities carried out by Aydınlar Ocağı, provided the Turkish-Islamic Synthesis to be articulated in political and social platforms with both the constitutional regulations and the significant tasks that Ocak members took on in governmental agencies, left important marks which will be long term in Turkish political life.