Osmanlı İmparatorluğu'nda bir kolluk kuvvet: Kır Serdarlığı
A Police force in pursuit of bandit: Country Commandership
- Tez No: 504589
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Osmanlı İmparatorluğu'nda Bir Kolluk Kuvvet: Kır Serdarlığı" başlıklı bu çalışma, Anadolu ve Balkanlar taşrasının güvenlik mekanizmasında görevlendirilmiş Kır Serdarları üzerine, Osmanlı arşiv vesikaları ışığında gerçekleşmiş bir araştırmadır. Bu çalışma, Osmanlı Devleti'nde 16. yüzyıldan 19. yüzyılın sonlarına kadar uygulanan güvenlik politikaları içinde olumlu ve olumsuz roller oynayan Kır Serdarlarının, sosyal ve ekonomik özelliklerinin bütününü kapsamaktadır. Kır Serdarlarının istihdam alanları, aşiret ve eşkıya ilişkileri, devlet ve görev algıları ile bu göreve yaklaşımları tespit edilmeye çalışılmıştır. Son olarak günümüz Köy Koruculuğu ile Kır Serdarlığı sisteminin benzer ve farklı yönleri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The study titled as“A Police Force in Pursuit of Bandit: Country Commandership”carried out in consideration of archival records of Ottoman as to country commanders who were charged with safety of rural areas of Anatolia and the Balkans is a reseach. This study includes all the social and economic characteristics of country commanders who played positive and negative roles in the security policy applied from 16th century to 19th century in Ottoman Empire. Employment area of country commanders, their relationship with bandits and tribes, perception of commonwealth and the duty ,and reasons of approaching this duty have been tried to detect. Lastly similarities and differences of current rural guarding and country commandership system have been discussed.