Tanınmış markanın farklı mal ve hizmetler yönünden korunabileceği haller
Protection cases of well-known trademarks for different goods and services
  1. Tez No: 504662
  2. Yazar: EMRE ALİ DELİKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KIRCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Tanınmış markanın farklı mal ve hizmetler yönünden korunabileceği haller, Sınai Mülkiyet Kanunu'nda hem marka tescilinde nispi ret nedenleri içerisinde hem de marka tescilinden doğan haklar kapsamında düzenlenmiştir. Anılan düzenleme bazı özellikleriyle gerek mülga 556 sayılı KHK'dan gerek de mehaz AB Direktifi'nden ayrılmıştır. Bu çalışmada tanınmış markanın farklı mal ve hizmetler yönünden korunabileceği haller bilimsel öğretideki görüşler ve yargı kararları ışığında incelenmiş ve konuya ilişkin Türk hukukundaki sorunlar tartışılmıştır. Çalışmada özellikle tanınmış markanın farklı mal ve hizmetler yönünden korunabileceği hallerin ABD, AB ve Türk hukuk sistemlerindeki düzenleniş biçimleri ele alınmış ve ABM, EUPIO ve ulusal yargı kararlarından yararlanılmıştır. Çalışmanın ilk paragrafında, tanınmış markanın farklı mal ve hizmetler yönünden ayrıca korunmasına duyulan ihtiyaç ve sulandırma teorisinin ortaya çıkış sürecine değinilmiştir. Sonraki paragraflarda ise, sırasıyla tanınmış markanın ayırt edici karakterinin zedelenmesi, tanınmış markanın itibarına zarar verilmesi ve tanınmış markadan haksız yarar sağlanması halleri detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Nihayet beşinci paragrafta Türk hukukunda tanınmış markanın farklı mal ve hizmetler yönünden korunduğu hallerin ihlali için ilk kez öngörülen haklı sebep savunması irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Protection cases of well-known trademarks for different goods and services are enacted in Industrial Property Code both as relative ground for refusal and as part of right conferred by a trade mark. This legal regulation is differentiated from repealed Decree Law numbered 556 and referred EU Directive to some extent. In this study, protection cases of well-known trademarks for different goods and services are analysed in the light of scientific doctrine and judicial decisions and problems relating to the subject in Turkish law are discussed. Especially, the patterns in which the regulation have been made on protection cases of well-known trademarks for different goods and services in USA, EU and Turkish legal systems are scrutinized and CJEU, EUIPO and national court decisions are employed for a robust evaluation. In the first paragraph of study, particular necessity to protect well-known trademark for different goods and services and emergence process of dilution theory are discussed. In subsequent paragraphs, conditions of detriment to the distinctive character or the repute of well-known trademark and taking unfair advantage of well-known trademarkare scrutinized. Finally in fifth paragraph, due cause defense which is regulated for the protect well-known trademark for different goods and services in Turkish law for the first time is examined.